News LoveKraków.pl

Istotna zmiana w pływalni na terenie Krowodrzy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 2 kwietnia na krytą pływalnię przy alei Kijowskiej 8 będzie można wejść „z ulicy”. Kupić bilet, przebrać się i pływać na udostępnionych w danym momencie torach. Wcześniej nie było to takie proste.

Kryty basen wybudowany z miejskich środków został przekazany Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w listopadzie 2020 roku. Był to czas pandemii koronawirusa, a więc dużych ograniczeń w funkcjonowaniu takich miejsc. Działalność pływalni była więc podporządkowana treningom. Większa uroczystość, połączona z zawodami o puchar prezydenta, odbyła się dopiero w maju kolejnego roku.

Od tego czasu mieszkańcy, którzy nie byli uczniami lub nie trenowali w szkółkach wynajmujących tory od szkoły, nie mieli wielu możliwości skorzystania z pływalni. Podstawowym ograniczeniem była zajętość niecki przez uczniów klas sportowych i podmioty zewnętrzne. Gdy basen był w stanie przyjąć „zwykłego Kowalskiego”, pojawiał się inny problem: w budynku przy alei Kijowskiej 8 nigdy nie działała kasa. Osoba chcąca popływać nie mogła więc, po sprawdzeniu dostępności, przyjść i kupić biletu. Kiedyś wejście trzeba było rezerwować przez aplikację, a w ostatnim czasie mieszkańcy musieli podpisywać umowy ze szkołą i rozliczać się co miesiąc. 

Zmiany od 2 kwietnia

– Ten basen od początku miał pecha, bo był budowany i otwierany w czasie pandemii – mówi radny miejski Grzegorz Stawowy. – Aplikacja miała pomagać osobom z zewnątrz, ale była tak zaprojektowana, że nie pokazywała wolnych torów, tylko trzeba było w nie trafić. Z tego powodu basen był praktycznie niedostępny dla mieszkańców – tłumaczy.

Niedługo to się zmieni. – Od 2 kwietnia będzie otwarta kasa, gdzie osoby indywidualne będą mogły kupić bilet. Planujemy uruchomić terminal – potwierdza nam pracownica SP 5. Placówka planuje wydłużyć godziny otwarcia w soboty i otwierać pływalnie także w niedziele. – Cennik biletów, a także na bieżąco uaktualniany harmonogram możliwości wejścia dostępny będzie na stronie internetowej szkoły. Na przykład 2 kwietnia dla osób indywidualnych będzie więcej wolnych torów, bo nie odbywają się zajęcia dydaktyczne – tłumaczy pracownica.

Dla zapewnienia obsługi trzeba było stworzyć cztery nowe etaty: dwa dla pracowników kas, półtora dla osób sprzątających i pół dla ratownnika. – Od 2 kwietnia z basenu jednocześnie będzie mogło korzystać 48 osób, po osiem na tor. Do tego będzie otwarta sauna, jacuzzi i pomieszczenie do rekreacji – tłumaczy radny Stawowy.

Basen przy alei Kijowskiej

Kryta pływalnia przy alei Kijowskiej 8 powstała na 60-lecie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków. Za ponad 25 mln zł powstał budynek z sześciotorową niecką o wymiarach 25x16 m i głębokości 3 m, z dnem unoszonym na szerokości trzech torów. W ramach inwestycji wybudowano także boisko z nawierzchnią syntetyczną, otoczone trybuną, a także rozbieg z piaskownicą do skoku w dal i plac zabaw.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza