Cracovia. Bolesny sparing, Brazylijczyk w Niepołomicach

Pogromem krakowskiej drużyny 6:0 zakończył się pierwszy sparing na obozie w Turcji z przedstawicielem 2. Bundesligi Hansą Rostock. Kluby oficjalnie potwierdziły, że skrzydłowy Thiago kolejne miesiące spędzi w drużynie wicelidera I ligi Puszczy Niepołomice.

Cracovia, ósmy zespół ekstraklasy po rundzie jesiennej, z apetytem na coś więcej, od soboty przebywa na zgrupowaniu w Beleku. W poniedziałek piłkarze Jacka Zielińskiego rozegrali pierwszy z czterech sparingów zaplanowanych na tureckiej ziemi. Szybko będą chcieli zapomnieć o występie przeciwko Hansie Rostock, dziewiątej drużynie 2. Bundesligi, która strzeliła im aż sześć goli. Mecze kontrolne mają przygotować do walki o punkty, są polem doświadczalnym, ale nawet w nich rzadko zdarza się aż taki łomot! Prezes klubu Janusz Filipiak, który na miejscu obserwuje pracę drużyny w towarzystwie dyrektora sportowego Stefana Majewskiego, na pewno się zdziwił. 

Stefan Majewski (l) i Janusz Filipiak (p) przyglądają się treningowi Cracovii w Turcji. Fot. zrzut ekranu z YouTube
Stefan Majewski (l) i Janusz Filipiak (p) przyglądają się treningowi Cracovii w Turcji. Fot. zrzut ekranu z YouTube

Pogrom po przerwie

W sparingu zagrało 23 z 27 zawodników, którzy polecieli na obóz.. Na boisku zabrakło bramkarza rezerw Sebastiana Madejskiego i napastnika drużyny juniorów Kacpra Śmiglewskiego. Nie pokazali się także zawodnicy pierwszego zespołu, ważne ogniwa drużyny: wahadłowy Otar Kakabadze i pomocnik Mathias Hebo Rasmussen, którzy jesienią byli kontuzjowani i opuścili także trening noworoczny, by ograniczyć ryzyko odnowienia kontuzji w starciu z przeciwnikiem. W obu połowach trener Jacek Zieliński wystawiał nowy skład, a po przerwie zaprezentował się dodatkowo młody Witalij Tkaczuk.

Pierwszy mecz bez sprzedanego do Belgii lidera obrony Mateja Rodina wyszedł krakowianom fatalnie. Z przodu niestety nie było lepiej i wynik 0:6 po 90 minutach gry należy odebrać jako kompromitację. Pierwszy celny strzał polskiego zespołu odnotowaliśmy 11 minut przed końcem. 

W sobotę o godzinie 13 Cracovia znów zmierzy się z przedstawicielem 2. Bundesligi. Tym razem rywalem będzie FC Nurnberg, 11. zespół po rundzie jesiennej.

Cracovia – Hansa Rostock 0:6 (0:2) 

Bramki:
Froeling (8.), Rhein (38.), Verhoek (59., 86.), Lee (69), Martens (82.).

Cracovia: Hrosso (46. Niemczycki) – Stachera (Strózik), Ghita (46. Rapa), Jablonsky (46. Jugas), Pieńczak (46. Jodłowski), Jaroszyński (46. Siplak) – Knap (46. Oshima), Kolec (46. Budziński), – Rakoczy (46 Konoplianka), Myszor (46. Kapek) – Makuch (46. Kallman). W drugiej połowie grał również Tkaczuk.

Thiago zagra za miedzą

Pierwszy z trójki piłkarzy, którzy dostali wolną ręką w poszukiwaniu nowego klubu, znalazł sobie nowe miejsce. Brazylijczyk Thiago został wypożyczony na pół roku do podkrakowskiej Puszczy Niepołomice, która jest sensacyjnym wiceliderem I ligi. Żubry mają też opcję wykupu skrzydłowego, którego umowa z Pasami obowiązuje do końca 2023 roku. Dla piłkarza to dobre rozwiązanie ze sportowego punktu widzenia, bo po poważnej kontuzji w Cracovii nie dostał prawdziwej szansy i nie mógł liczyć, że to się zmieni. Przenosiny do klubu z Niepołomic nie spowodują rewolucji w jego życiu osobistym i nie będzie musiał się przeprowadzać. To dla niego ważne, bo nie tak dawno się ożenił.