Cracovia. Rekordzista Jacek Zieliński, takiego wyniku wcześniej nikt nie osiągnął

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Szkoleniowiec poprowadził drużynę w 156 meczach ekstraklasy. 20 grudnia, kiedy Cracovia wygrała 2:0 z Legią Warszawa, wyprzedził Michała Probierza.

W ostatnich latach w Pasach można mówić o bardzo dużej stabilizacji na ławce trenerskiej. Od kwietnia 2015 pracowało tam trzech trenerów, a funkcję pełniły dwie osoby. Jacek Zieliński po raz pierwszy odpowiadał za wyniki zespołu z ulicy Kałuży od 20 kwietnia 2015 do 19 czerwca 2017. Potem zastąpił go Michał Probierz, przez pewien czas także wiceprezes Cracovii, który odszedł jesienią 2021 roku. Panowie znów się zamienili i 10 listopada 2021 Zieliński wrócił pod Wawel.

20 grudnia 2023 był ważnym dniem dla Cracovii i Zielińskiego nie tylko z racji pierwszej od końca września wygranej, która poprawiła sytuację drużyny w tabeli. Przy okazji meczu klub i kibice dziękowali zmarłemu właścicielowi i prezesowi Januszowi Filipiakowi, który zmarł 17 grudnia. Do tego Zieliński został rekordzistą Cracovii w liczbie meczów jako trener w rozgrywkach ekstraklasy. Od kilku tygodni gonił Michała Probierza, który zaliczył 155 spotkań, i zrównał się z nim 17 grudnia w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Legii. Na czele rankingu znalazł się trzy dni później, gdy dane mu było poprowadzić pierwszego mistrza Polski po raz 156.

Jacek Zieliński rekordzistą Cracovii


– Nadal pracujemy i nie ma żadnych problemów ani zgrzytów w moich relacjach z drużyną. Cieszę się, że znajduję wewnętrzną motywację i wspólny język z chłopakami. Kiedyś mówiłem, że jeśli poczuję spadek motywacji, zacznie się wkradać rutyna i nie będzie radości, to będę się zastanawiał, co dalej. Na razie u mnie tego nie ma, ekscytuję się każdym spotkaniem i dniem treningowym – mówił.

W czasie jego pierwszej kadencji drużyna rozegrała 83 spotkania, a w obecnej 73. Wygrała 55, zremisowała 51, przegrała 50. Dało to 213 punktów, ze średnią ponad 1,38 na spotkanie. Bardzo podobny rezultat w lidze osiągnął Probierz. Jego dorobek to 58 wygranych, 40 remisów i 57 porażek. 214 punktów, średnia 1,38.

Podium trenerów Cracovii z największą liczbą meczów w najwyższe klasie rozgrywkowej uzupełnia Wojciech Stawowy, który poprowadził zespół 76 razy. Podobnie jak u Zielińskiego, na ten wynik składają się dwa podejścia do pracy z Pasami.