Poland Business Run znów pomoże ponad 100 osobom. We wrześniu sztafeta w Krakowie

fot. materiały prasowe

We wtorek 14 maja rozpoczną się zapisy do 13. Poland Business Run, który 8 września odbędzie się stacjonarnie w Krakowie i wirtualnie w dowolnym miejscu na świecie. W ciągu kilkunastu lat fundacja, z pomocą biegaczy, udzieliła wsparcia ponad 1000 osobom.

W połowie kwietnia rozpoczał się nabór wniosków na beneficjentów, czyli osób po amputacjach, z niepełnosprawnością ruchową i po mastekomii, którym środki pozyskane od biegaczy pomogą w leczeniu i codziennym funkcjonowaniu. Do fundacji co roku zgłasza się kilkuset pacjentów, którzy potrzebują wsparcia: protez, wózków, rehabilitacji, pomocy psychologa.

Jedną z pierwszych wnioskodawców w 2024 roku była Katarzyna, 42-latka z małej miejscowości w województwie małopolskim, która od 2011 roku walczy z nowotworem kości – chrzęstniakomięsakiem. Za nią osiem operacji, a ostatnia zakończyła się amputacją lewej nogi na poziomie uda. – Cały czas walczę o osiągnięcie sprawności, która umożliwi mi wykonywanie ukochanego zawodu jako nauczycielka w przedszkolu. Dzięki wsparciu rodziny, przyjaciół, znajomych i lokalnej społeczności mogłam kupić protezę o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Jednak, abym mogła w pełni wykorzystać jej potencjał oraz nauczyć się sprawnie chodzić, konieczna jest systematyczna rehabilitacja i dostosowywanie elementów protezy do zmieniających się warunków fizycznych. To wiąże się z ogromnymi, nieosiągalnymi dla mnie kosztami. Dofinansowanie do rehabilitacji umożliwi mi naukę chodu, wymianę niektórych elementów protezy, a w konsekwencji spełnienie mojego największego marzenia o powrocie do pracy – mówi Katarzyna.

Wyższe refundacje. To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb

Od 1 stycznia 2024 roku nastąpiły duże zmiany dotyczące refundacji na zaopatrzenie ortopedyczne, m.in. protezy kończyny dolnej i górnej, oraz wyroby medyczne po amputacji, a limity refundacji na niektóre wyroby medyczne znacząco wzrosły. – Choć sytuacja w zakresie finansowania protez się poprawiła, i tak jest to kropla w morzu potrzeb. Ceny protez rosną, a z roku na rok przybywa osób po amputacjach. Nowoczesna proteza nogi może kosztować nawet 250–450 tys. zł. Wiele osób nie stać na tak drogi sprzęt, który często jest niezbędny do codziennego funkcjonowania. W takich sytuacjach pomaga Fundacja Poland Business Run, a dzięki biegaczom i firmom zaangażowanym w nasz charytatywny bieg co roku możemy wesprzeć ponad 100 osób – podkreśla Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Fundacja organizuje we wrześniu charytatywną sztafetę biznesową Poland Business Run, aby zebrać środki niezbędne do pomocy swoim podopiecznym. Od początku tej inicjatywy pomoc finansową otrzymało 1000 osób, w tym 137 z województwa małopolskiego i 27 z Krakowa w 2023 roku. Również za kilka miesięcy, po wakacjach, 8 września, kilkadziesiąt tysięcy pracowników firm i korporacji wystartuje stacjonarnie w zawodach w Krakowie lub w formule wirtualnej w dowolnym miejscu na świecie, by wesprzeć potrzebujących.

Zapisy Poland Business Run 2024

Zapisy dla drużyn do tegorocznej edycji biegu rozpoczną się 14 maja o godzinie 12 i potrwają do 6 czerwca. Bieg w Krakowie odbędzie się w dwóch turach (godz. 9.30-12 i 12.30-15) na dystansie 3,6 km, z udziałem pięcioosobowych drużyn. Trasa rywalizacji z charytatywnym przesłaniem będzie prowadziła wokół krakowskich Błoń. Start i meta oraz strefa zmian będą zlokalizowane przy al. 3 Maja, na wysokości stadionu Wisły. Poland Business Run w formule wirtualnej będzie realizowany przez uczestników w dowolnym miejscu w na świecie na dystansie 4 km. Należy go zarejestrować i wprowadzić do aplikacji Poland Business Run.

W ubiegłorocznej edycji wystartowało 36,4 tys. osób w pięcioosobowych firmowych sztafetach, w tym 9 tys. w Krakowie. W obu formułach 55 procent opłaty startowej trafiało na pomoc beneficjentom.