Curling, narty, skoki do wody. ZIS zapowiada "unikatowy obiekt"

fot. ZIS w Krakowie
Coraz bliżej do rozpoczęcia budowy Całorocznego Centrum Sportów Zimowych w rejonie ulic Lipskiej i Myśliwskiej.– Jesteśmy na etapie finalnego pozyskiwania pozwolenia na budowę. Liczę, że otrzymamy je w tym miesiącu i ogłosimy przetarg na wykonanie prac – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Podczas spotkania z radnymi komisji sportu Kowal podkreślał, że w Płaszowie powstanie obiekt specyficzny i unikatowy, bo podobnego w Polsce jeszcze nie widział. – Chcemy, by powstał w 24 miesiące. W przetargu publicznym będziemy szukać operatora. Po pierwsze, statut jednostko mówi, że mamy zarządzać obiektami przy pomocy podmiotów zewnętrznych. Po drugie, chcemy odliczyć pełny VAT, a to będzie potężna kwota - około 13 milionów złotych – mówił dyrektor ZIS.W budynku Całorocznego Centrum Sportów Zimowych znajdować się będą dwa niezależne lodowiska. Pierwsze - rekreacyjne - do ślizgania i nauki gry w hokeja, a drugie zostanie z myślą o osobach uprawiających curling.

– Będą to tory z częścią widowni. Umożliwi to organizację imprez rangi krajowej i międzynarodowej – podkreślał Paweł Popławski, kierownik Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w ZIS.

W nowym obiekcie przewidziano także zespół basenów z basenem dostosowanym do skoków z trampoliny (o głębokości czterech metrów) i brodzikiem, boiska do squasha, siłownię, sale gimnastyczne i do fitnessu oraz restaurację. Budynek będzie posiadał trzy kondygnacje naziemne (13 metrów) i dwie podziemne, w tym parking na 97 samochodów.

Do budynku przylegać będzie oświetlona górka o długości 50-60 metrów – przynajmniej częściowo przykryta igielitem – więc dostępna nie tylko w zimie. Ma służyć do stawiania pierwszych kroków na nartach i jazdy na sankach. Działać będzie instalacja, która umożliwi wjazd na mały stok w środku osiedla, gdzie powstanie centrum.

Ring, czyli 700-metrowa trasa biegowa ma być udostępniana – w zależności od pory roku – nariarzom (biathlonistom), biegaczom, rowerzystom i rolkarzom.

Obiekt ma być samowytarczalny energetycznie.Plan obiektu:

Poziom -2:

- garaż

Poziom -1:

- sale ćwiczeń

- pomieszczenia technologii basenu i techniczne.

Parter:

- wejście główne z hallem i strefą ogólną,

- hala basenowa oraz wraz z zapleczem szatniowym,

- szatnie zespołu sal gimnastycznych.  

1 piętro:

- hala lodowiska rekreacyjnego o wymiarach 46x25m,

- hala lodowiska dla curlingu

- zaplecze socjalno-szatniowe dla korzystających z lodowisk i personelu, pomieszczenia pomocnicze.

2 piętro:


- pomieszczenia administracyjne,

- strefa fitness,

- restautacja z tarasem na dachu i wyjście na górkę saneczkową.

- pomieszczenia techniczne. 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze