Duże zainteresowanie zakończeniem sezonu biegowego. Zwiększono limit startujących w półmaratonie

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

O 888, do 8888 podniesiony został limit uczestników w zaplanowanym na 8 października 9. Cracovia Półmaratonie Królewskim. Zapisy internetowe potrwają do piątku (29 września) włącznie lub wyczerpania miejsc.

Ostatnia impreza wchodząca w skład Królewskiej Triady Biegowej cieszy się w tym roku dużą popularnością. Trudno będzie pobić rekordu z 2018 roku, gdy na metę w Tauron Arenie Kraków przybiegło 8740 biegaczy, którzy wystartowali, ale niemal pewne jest, że frekwencja będzie znacznie lepsza niż przed rokiem. 16 października 2022 z dystansem poradziło sobie 5807 biegaczy i biegaczek z 40 krajów.

W najbliższej edycji miało wystartować nie więcej niż osiem tysięcy osób, ale Zarząd Infrastruktury Sportowej zwiększył liczbę uczestników o ponad dziesięć procent - do 8888. Za ważne zgłoszenie uważa się prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy i uiszczenie opłaty startowej. W przypadku braku wpłaty niezwłocznie po rejestracji, zgłoszenie uważa się za nieważne. Jeżeli zostaną wolne miejsca, będzie można się zapisać jeszcze w biurze zawodów w Tauron Arenie Kraków 6 i 7 października.

Nagrody w Cracovia Półmaratonie Królewskim

Wystartować mogą osoby, które najpóźniej 8 października skończą 18 lat. Początek o godzinie 10, na ulicy Lema przed Tauron Arenę. Dystans 21 km i 97,5 metra trzeba pokonać w maksymalnie trzy godziny. W tym roku trasa została zmieniona w związku remontami w rejonie mostu Dębnickiego. Uczestnicy półmaratonu przebiegną przez Rynek Główny, na który dotrą Plantami i ulicą Floriańską, a następnie zobaczymy ich na Grodzkiej i  Podzamcze obok Wawelu.

Zwycięzcy mogą liczyć na minimum 10 tysięcy złotych nagrody, a nawet na 13 tysięcy złotych nagrody, jeżeli uzyskają czasy 1:01:34 dla mężczyzn i 1:10:48 dla kobiet, a więc ustanowią nowe rekordy trasy. Aktualne pochodzą z 2019 roku, ustanowili je Etiopczyk Enyew Mekonnen i Kenijka Betty Lembus.

Wydłużone zostały także zapisy do tegorocznego biegu Piątka dla krakowskiego sportu, który będzie towarzyszył rywalizacji półmaratończyków.

Trasa 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Mat. ZIS w Krakowie
Trasa 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Mat. ZIS w Krakowie


W przyszłym roku jubileusz

Cracovia Półmaraton Królewski odbywa jest od 2014 roku, z wyjątkiem 2020, gdy imprezy nie odbywały się z powodu pandemii koronawirusa. Pierwsza edycja najmłodszej krakowskiej imprezy biegowej została wyróżniona nagrodą Impreza Roku 2014 im. Tomasza Hopfera w kategorii debiut podczas Gali Biegów Masowych w Warszawie. Biegaczy z całego świata przyciąga meta zlokalizowana w środku hali widowiskowo-sportowej, którą przekracza się w blasku świateł.