Finał Tour de Pologne 5 sierpnia w Krakowie

fot. Mateusz Chwajoł / ZIS Kraków
W sobotę, 30 lipca rusza wyścig Tour de Pologne. W tym roku kolarze w ciągu siedmiu dni pokonają ponad 1200 km. Wielkie ściganie rozpocznie się w Kielcach, a zakończy 5 sierpnia w Krakowie.
Po raz kolejny Tour de Pologne to nie tylko wyścig, ale również wspaniała pocztówka Polski. Peleton wyruszy w Polskę z Kielc, a pierwszego lidera poznamy na placu Litewskim w Lublinie. Kolarze przejadą też m.in. przez Kazimierz Dolny, Roztocze czy małą pętlę bieszczadzką. Walka o zwycięstwo etapowe ponownie będzie toczyć się na ostrym podjeździe w Przemyślu. Kibice mogą liczyć także na wielkie emocje podczas indywidualnej jazdy indywidualnej na czas – krótka, lecz wymagająca trasa będzie w większości prowadzić pod górę. Do pokonania 415 metrów przewyższenia z metą w Bukowinie Tatrzańskiej.

W tym roku sceną wielkiego finału Tour de Pologne UCI World Tour ponownie będzie Kraków. 5 sierpnia poznamy tu nie tylko zwycięzcę etapowego, ale i triumfatora 79. edycji imprezy i najlepszych kolarzy w poszczególnych klasyfikacjach.

Do ostatniego, siódmego etapu wyścigu kolarze wystartują ze Skawiny. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa, zawodnicy będą musieli pokonać 177,8 km.

Wjazd kolarzy do Krakowa nastąpi około godz. 18.00, od strony Kryspinowa, drogą wojewódzką 780. Następnie peleton przejedzie ulicami: Księcia Józefa, wschodnią jezdnią mostu Zwierzynieckiego, generała Bohdana Zielińskiego, Praską, Szwedzką, Tyniecką, Madalińskiego, zachodnią połową mostu Dębnickiego, zachodnią jezdnią al. Krasińskiego, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Królowej Jadwigi i al. Focha, gdzie rozpoczną się trzy pięciokilometrowe rundy (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha).

Finisz będzie miał miejsce na al. Focha przy Błoniach Krakowskich. Zakończenie etapu powinno nastąpić około godz. 18.40. Następnie odbędą się dekoracje i uroczyste zakończenie imprezy.