Nowy dywan z trawy ma się pojawić na stadionie Cracovii w czasie przerwy w rozgrywkach ekstraklasy. Ostatni mecz u siebie w 2021 roku zespół Jacka Zielińskiego rozegra 11 grudnia z Górnikiem Łęczna. Będzie to pierwsze spotkanie rundy rewanżowej. Pasy wrócą na obiekt przy ulicy Kałuży w pierwszy weekend lutego, gdy podejmą obecnego lidera tabeli – Lecha Poznań. Czasu na wymianę murawy będzie więc sporo.
Prawie 1,3 mln zł
Obecnie piłkarze grają na boisku ułożonym w czerwcu 2016 roku. Wtedy koszt prac wyniósł około pół miliona złotych i został sfinansowany przez klub. Teraz za wymianę zapłaci miasto, które korzystało z boiska między innymi podczas wrześniowych mistrzostw Europy w ampfutbolu. Z informacji udostępnionych w postępowaniu przetargowym dowiadujemy się, że Zarząd Infrastruktury Sportowej oszacował koszt prac na 800 tysięcy złotych brutto. Wpłynęła jedna oferta, złożona przez konsorcjum firm Interhall z Katowic i Pagro z Krakowa, na ponad 1 milon 287 tysięcy złotych. Trwa jej ocena.
Do wymiany jest prawie 8300 metrów kwadratowych trawnika, a także otaczająca pole gry opaska ze sztucznej nawierzchni o powierzchni 876 metrów kwadratowych. Wykonawca ma wcześniej odkryć i sprawdzić (ewentualnie naprawić usterki) system podgrzewania zamontowany na stadionie, a także wyregulować system zraszania.
Na stadion ma trafić mieszanka sportowa trawy w rolkach o szerokości minimum 1,2 metra, długości 8 metrów i grubości 3-3,5 centymetra. Trawnik nie może zawierać w swej strukturze siatki wzmacniajcej, zanieczyszczeń ani oznak chorób grzybowych i bakteryjnych, a w szczególnoci niedokompostowanych czystek organicznych. Warstwa filcu w rolce trawy nie może przekraczać grubości 0,5 centymetra.
Przy Reymonta bez zmian
Także od połowy 2016 roku użytkowana jest murawa wymieniona przez miasto na stadionie Wisły. Wizualnie jest ona w lepszym stanie od tej po drugiej stronie Błoń. Arena przy ulicy Reymonta ma wiele wad, ale nie występują tam problemy z dostępem do światła (główna trybuna Cracovii zasłania część boiska i często ten fragment był w gorszym stanie) i jest dobra cyrkulacja powietrza.
- Murawa Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana na tę chwilę nie wymaga wymiany – poinformował nas Michał Sobolewski, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej.
Jedna oferta, przewyższająca szacunki miasta o ponad pół miliona złotych, wpłynęła w przetargu na wymianę murawy stadionu miejskiego przy ulicy Kałuży. Zarząd Infrastruktury Sportowej poinformował także, że obecnie nie ma w planach podobnej inwestycji na obiekcie Wisły.