Ile może kosztować wymiana murawy na stadionie Cracovii? Na Wiśle bez zmian

Mecz reprezentacji U-21 Polska–Litwa był jednym z ostatnich na obecnej murawie stadionu Cracovii fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Jedna oferta, przewyższająca szacunki miasta o ponad pół miliona złotych, wpłynęła w przetargu na wymianę murawy stadionu miejskiego przy ulicy Kałuży. Zarząd Infrastruktury Sportowej poinformował także, że obecnie nie ma w planach podobnej inwestycji na obiekcie Wisły.

Nowy dywan z trawy ma się pojawić na stadionie Cracovii w czasie przerwy w rozgrywkach ekstraklasy. Ostatni mecz u siebie w 2021 roku zespół Jacka Zielińskiego rozegra 11 grudnia z Górnikiem Łęczna. Będzie to pierwsze spotkanie rundy rewanżowej. Pasy wrócą na obiekt przy ulicy Kałuży w pierwszy weekend lutego, gdy podejmą obecnego lidera tabeli – Lecha Poznań. Czasu na wymianę murawy będzie więc sporo.

Prawie 1,3 mln zł

Obecnie piłkarze grają na boisku ułożonym w czerwcu 2016 roku. Wtedy koszt prac wyniósł około pół miliona złotych i został sfinansowany przez klub. Teraz za wymianę zapłaci miasto, które korzystało z boiska między innymi podczas wrześniowych mistrzostw Europy w ampfutbolu. Z informacji udostępnionych w postępowaniu przetargowym dowiadujemy się, że Zarząd Infrastruktury Sportowej oszacował koszt prac na 800 tysięcy złotych brutto. Wpłynęła jedna oferta, złożona przez konsorcjum firm Interhall z Katowic i Pagro z Krakowa, na ponad 1 milon 287 tysięcy złotych. Trwa jej ocena.

Do wymiany jest prawie 8300 metrów kwadratowych trawnika, a także otaczająca pole gry opaska ze sztucznej nawierzchni o powierzchni 876 metrów kwadratowych. Wykonawca ma wcześniej odkryć i sprawdzić (ewentualnie naprawić usterki) system podgrzewania zamontowany na stadionie, a także wyregulować system zraszania.

Na stadion ma trafić mieszanka sportowa trawy w rolkach o szerokości minimum 1,2 metra, długości 8 metrów i grubości 3-3,5 centymetra. Trawnik nie może zawierać w swej strukturze siatki wzmacniajcej, zanieczyszczeń ani oznak chorób grzybowych i bakteryjnych, a w szczególnoci niedokompostowanych czystek organicznych. Warstwa filcu w rolce trawy nie może przekraczać grubości 0,5 centymetra.

REKLAMA
REKLAMA


Przy Reymonta bez zmian

Także od połowy 2016 roku użytkowana jest murawa wymieniona przez miasto na stadionie Wisły. Wizualnie jest ona w lepszym stanie od tej po drugiej stronie Błoń. Arena przy ulicy Reymonta ma wiele wad, ale nie występują tam problemy z dostępem do światła (główna trybuna Cracovii zasłania część boiska i często ten fragment był w gorszym stanie) i jest dobra cyrkulacja powietrza. 

- Murawa Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana na tę chwilę nie wymaga wymiany – poinformował nas Michał Sobolewski, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej.