News LoveKraków.pl

Koniec sagi z basenem na północy miasta. Wkrótce podpisanie umowy

Wizualizacja kompleksu sportowego KS Clepardia z basenem krytym fot. ZIS Kraków

W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa na realizację pierwszego etapu kompleksu sportowego na terenie KS Clepardia przy ul. Mackiewicza (Prądnik Biały). Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa pierwszej miejskiej krytej pływalni w tej okolicy.

Droga do rozpoczęcia basenowej inwestycji w najbardziej zaludnionej dzielnicy miasta była długa i kręta. Brakowało na nią środków lub trzeba było unieważnić przetarg po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej. Kolejne postępowanie znów wygrała krakowska firma Texom. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że podpisanie umowy między Zarządem Infrastruktury Sportowej a wykonawcą planowane jest na przyszły tydzień. 

Niemal 58 mln zł

Texom był jedną z ośmiu firm zainteresowanych budową. Złożył najtańszą propozycję (57,9 mln zł), która jednak o 3 mln zł przekraczała zakładany budżet. Dodatkowe środki się znalazły, 19 czerwca radni przegłosowali zmiany w budżecie, a dwa dni później ZIS rozstrzygnął przetarg. Jeszcze w wakacje wykonawca ma przejąć plac budowy. W tym roku na budowę zabezpieczone jest 4,3 mln zł.

Kryta pływalnia powstanie na terenie Klubu Sportowego Clepardia przy ul. Mackiewicza, który krakowianie znają z basenu otwartego. Od kilku lat nie mogą z niego korzystać w upalne dni, ponieważ został zamknięty z powodu złego stanu technicznego. Koncepcja przygotowana przez miasto zakłada jego odtworzenie, jednak w kolejnym etapie, na który na razie nie ma finansowania. 

Basen KS Clepardia. Co powstanie?

Projekt Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki zakłada wyburzenie stojącego tam budynku i powstanie nowego. Na parterze i pierwszym piętrze znajdą się dwie niecki basenowe (25x15m i 12x7m) z jacuzzi i saunami, boiska do squasha, siłownia, dwie sale fitness z szatniami, czterotorowa kręgielnia, pomieszczenia biurowe i restauracja. W części podpiwniczonej zaprojektowana została wrotkarnia z kolejnymi szatniami i parking na około samochodów. Zachowane zostaną zewnętrzne place parkingowe dla około 60 aut. Planowana jest także budowa sztucznego boiska do piłki nożnej z widownią i placu przed wejściem głównym.

Projektanci oszacowali czas realizacji na około 24 miesiące. Będzie to 13. kryta pływalnia wybudowana przez miasto w ostatnich kilkunastu latach.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały