Prezydent odmówił odznaczenia legendy Wisły Kraków

Pogrzeb Andrzeja Iwana fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Andrzej Iwan nie zostanie pośmiertnie odznaczony przed najbliższym meczem z Resovią. Nie oznacza to jednak, że odmowa prezydenta zamyka temat.

Wisła wystąpiła o przyznanie pośmiertnych odznaczeń dla dwóch osób mocno związanych z klubem. W grudniu niespodziewanie odszedł Krzysztof Mrówka, dziennikarz sportowy i ekonomiczny. Pisał teksty do wiślackich wydawnictw, przez lata pełnił także rolę spikera na stadionie. 27 grudnia zmarł Andrzej Iwan, legendarny piłkarz „Białej Gwiazdy” (jedno mistrzostwo Polski), Górnika Zabrze (trzy tytuły) i reprezentacji Polski (trzecie miejsce na MŚ w 1982 roku), a potem trener i ceniony ekspert piłkarski.

Prezes Wisły Jarosław Królewski w piśmie do Kancelarii Prezydenta RP prosił o uhonorowanie Mrówki i Iwana za zasługi dla polskiego sportu. „Gdyby Pan Prezydent zdecydował się na uhonorowanie tych wybitnych przedstawicieli polskiego sportu, to przekazanie odznaczeń rodzinom zmarłych mogłoby się odbyć w lutym 2023 r. w trakcie najbliższego meczu rozgrywanego na obiekcie, który obaj ukochali – Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie” – napisał Królewski.

Mogą spróbować raz jeszcze

Najbliższy mecz „Białej Gwiazdy” zostanie rozegrany w ten piątek, 10 grudnia, o godzinie 20:30 z Resovią. Do przekazania odznaczeń nie dojdzie, bo prezydent odmówił ich przyznania. W piśmie z Kancelarii Prezydenta RP czytamy, że prezydent nadaje odznaczenie z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych i wojewodów. Urzędnicy sugerują Wiśle, by spróbować raz jeszcze, za pośrednictwem jednego z tych organów.