Prezydent odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Orderem Odrodzenia Polski

Prezydent Andrzej Duda odznacza Jakuba Błaszczykowskiego. fot. Marek Borawski/KPRP

Jakub Błaszczykowski został dziś odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Odrodzenia Polski.

Błaszczykowski został odznaczony za wybitne osiągnięcia sportowe, za działalność społeczną i charytatywną oraz upowszechnianie i rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży.

– Wierzę, że na pańskiej piersi, na pańskim ramieniu pojawią się z czasem kolejne odznaczenia, kolejne podziękowania w imieniu Rzeczypospolitej, wyższe. Aczkolwiek – myślę – znając pańską historię, że równie bardzo, jak to dzisiejsze odznaczenie, ceni pan Order Uśmiechu i Medal św. Brata Alberta, który dostał pan w 2017 roku właśnie za to, że umie pan wyciągnąć rękę do drugiego człowieka – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Pomoc dla Wisły Kraków

Prezydent Duda wspomniał również o zaangażowaniu Błaszczykowskiego w walkę o przetrwanie Wisły Kraków.

– Gdy klub znalazł się w kłopotach, otrzymał od pana niebagatelne wsparcie. Milion złotych i kontrakt na 500 złotych wynagrodzenia przekazał pan na bilety dla dzieci z domów dziecka – mówił Duda.

Błaszczykowski przyznał, że przyznanie orderu to dla niego honor i zaszczyt.

– Podobnie jak honorem i zaszczytem było to, że przez tyle lat reprezentowałem Polskę. Zawsze reprezentowałem 40 milionów Polaków i tak już pozostanie. Wszystko, co robiłem, a chociaż nie zawsze wychodziło, robiłem na sto procent – zaznaczał Błaszczykowski.

W marcu Orderem Odrodzenia Polski został odznaczony Robert Lewandowski.