Umowa na remont stadionu Wisły podpisana! Jeszcze nie wiadomo, kto ostatecznie dopłaci 11 mln zł

Stadion z lotu ptaka. W kolejnych slajdach wizualizacje elewacji po modernizacji fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Wiceprezydent Jerzy Muzyk, dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, wicedyrektor Krzysztof Dębowski, przedstawiciele firmy Eiffage Polska Budownictwo i pracowni architektonicznej Archetus przedstawią w czwartek (8 listopada) harmonogram modernizacji stadionu Wisły przed przyszłorocznymi igrzyskami europejskimi. Zapraszamy na relację.
Relacja odświeża się automatycznie
13:55
Kończymy konferencję. Dziękujemy za uwagę!
13:53
KK: Inwestycja musi być zakończona do 31 maja, potem mamy dwa miesiące na rozliczenie inwestycji. Warunki pogodowe mogą nam trochę pokrzyżować plany, ale w styczniu i lutym planowane są główne prace przygotowawcze.
13:52
MK: Sytuacja na rynku jest bardzo niestabilna, są ciągłe zmiany. Rosną koszty produkcji materiałów. Mamy ramowe umowy ze stałymi partnerami i staramy się znaleźć rozwiązania.

Jest już pozwolenie na budowę.


13:51
MK: Nasza grupa wykonała stadion w Lille, operę w Sydney. Duże obiekty nie są nam obce, stadion przypomina dużą galerię.
13:50
KK: Wszyscy najemcy są uprzedzeni o planowanej inwestycji. Nie jest planowane zamknięte stadionu, będą krótkie, etapowe, na 3-5 dni, gdy będzie montaż na danym sektorze. Tam samo przewidujemy, że żaden mecz Wisły nie zostanie przełożony.
13:49
KK: Każdy dzień jest na wagę złota. Plac budowy zostanie nam przekazany jeszcze dziś. Od jutra organizujemy całą logistykę. Przed nami przygotowanie projektów technicznych. Fizyczne rozpoczęcie prac nastapi w styczniu, przygotowawcze ruszą jeszcze w grudniu.
13:49
Podpisanie umowy:

13:46
MK: Bardzo ważna jest organizacja placu budowy, zamówienie materiałów.
13:46

Marek Kowalik z firmy Eiffage (MK): Zaczynamy bardzo trudny rozdział, ale jesteśmy do niego przygotowani. Jesteśmy dużym koncernem, piątą firmą budowlaną w Europie. Od lat działamy też w okolicach Krakowa (m.in. Angel Wawel, hotel Hilton w Balicach, obiekty mieszkaniowe). Przez lata wybudowaliśmy 700 obiektów.

13:43
KK: Teraz jesteśmy na cisnkiej linie, mamy pięć miesięcy do zakończenia inwestycji. To jedna z trudniejszych inwestycji realizowanych przez ZIS, bardzo trudna i specjalistyczna. Wierzę, że firma Eiffage ma takie doświadczenie i środki techniczne, że za pięć miesięcy zobaczymy efekt. Po modernizacji koszty utrzymania stadionu będą znacznie niższe, a komfort oglądania lepszy.
13:42
Krzysztof Kowal (KK): Decyzje o dofinansowaniu zapadły w maju, czerwcu. Już wtedy mówiłem, że to chodzenie po linie. Do takich inwestycji trzeba się przygotowywać, ale podjęliśmy wyzwanie.
13:40
JM: Jestem przekonany, że po przeprowadzonych pracach stadion Wisły zyska inny charakter, nie będzie wyglądał jakby cały czas był w budowie. 

Terminy są bezwzględne, wszystkie inwestycje przed IE 2023 muszą być zamknięte i oddane do użytku do 31 maja 2023.
13:36
Wiceprezydent Jerzy Muzyk (JM): Dopięliśmy! Wreszcie! Wiemy, jak bardzo istotny jest to projekt w kontekście igrzysk europejskich. Sama organizacja igrzysk była przedmiotem dyskusji i kontrowersji, ale jednym z zasadniczych powodów były środki finansowe. Bez IE 2023 nie byłoby możliwości modernizacji stadionu miejskiego. Chcieliśmy, by wyremontować przede wszystkim elewację i przeprowadzić wiele prac, które nie są widoczne gołym okiem.
13:37
Zaczynamy!
13:30
Głos zabiorą: wiceprezydent Jerzy Muzyk (JM), dyrektor ZIS Krzysztof Kowal (KK), członek zarządu Eiffage Polska Budownictwo Marek Kowalik (MK).
13:28
Za kilka minut zostanie podpisana umowa z Eiffage Polska Budownictwo na kwotę 98 mln 858 tys. 555 złotych. Na razie brakujące 11 mln zł jest wpisane do Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta (niedawno radni wyrazili zgodę). Jeżeli ministerstwo pozytywnie odpowie na wniosek ZIS, środki gminne zostaną zwrócone do budżetu miasta.
13:25
13:20
W oczekiwaniu na konferencję prasową polecamy rozmowę z Jarosławem Królewskim, nowym prezesem Wisły Kraków:

13:15
Więcej o igrzyskach europejskich znajdziesz na stronie LoveKraków.pl ->
13:10
Od kilku miesięcy urzędnicy nie potrafili znaleźć wykonawcy modernizacji, choć znacząco ograniczyli jej zakres. Oferty składane w trzech postępowaniach były wielokrotnie wyższe od zakładanego budżetu lub brakowało zainteresowania ze strony firm. W ostatnich tygodniach odbywały się negocjacje, po których została złożona jedna propozycja. Spółka Eiffage Polska zaproponowała niespełna 99 mln zł za remont fasady, instalacji HVAC oraz elektrycznych i teletechnicznych.

Miasto zakładało wydać o 11 mln zł mniej, z czego prawie 81 to dotacja rządowa, a reszta środki własne. Rozwiązana problemu były dwa:

13:03
Stadion Wisły będzie największym obiektem w Krakowie wykorzystywanym do organizacji przyszłorocznych III Igrzysk Europejskich, które odbędą się za mniej niż 200 dni. Impreza potrwa od 21 czerwca do 2 lipca. Obiekt przy ulicy Reymonta 20 będzie areną ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk, a także rywalizacji drużyn męskich i kobiecych w rugby 7.
13:00
Witamy w relacji na żywo. Początek spotkania o godzinie 13:30.