Repolonizacja w toku. W kadrze Cracovii na obóz równowaga

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

28 zawodników Pasów wyjechało 23 czerwca na obóz do austriackiego Bad Zell. Połowa z nich to Polacy, pozostali mają zagraniczne paszporty.

Zgrupowanie Cracovii potrwa do 3 lipca. Drużyna rozegra trzy sparingi z LASK Linz (austriacka Bundesliga, 25 czerwca o godzinie 17), Olympiakosem Pireus (grecka Super League, 27 czerwca o godzinie 18) i Rapidem Bukareszt (rumuńska Liga I, 1 lipca o godzinie 10).

W 28-osobowej kadrze (trzech bramkarzy, dziesięciu obrońców, jedenastu pomocników i czterech napastników) zabrakło miejsca dla pomocnika Damira Sadikovicia i napastnika Rivaldinha, których trener nie widzi w zespole i dostali wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. W Polsce zostali także Kamil Ogorzały, Patryk Zaucha i Krystian Bracik, który w czasie tygodnia treningów po powrocie z wypożyczenia do drugoligowej Wisły Puławy nie przekonał do siebie sztabu szkoleniowego.

Lepsze wrażenie zrobił Sebastian Strózik, napastnik w ostatnim sezonie ogrywał się na poziomie I ligi w Resovii i będzie walczył o powrót na ekstraklasowe boiska. Trener Jacek Zieliński wyróżnił też dwóch juniorów (środkowego obrońcę Oskara Wójcika i napastnika Przemysława Kapka) oraz czterech graczy trzecioligowych rezerw, które w poprzednim sezonie miały szansę na awans, jednak po słabej końcówce zakończyły zmagania na szóstym miejscu. W Austrii trenować będą bramkarz Adam Wilk, lewy obrońca Damian Urban, defensywny pomocnik Kacper Jodłowski i ofensywny pomocnik Robert Ożóg.

Zapowiadana repolonizacja

Nowym w zespole jest napastnik Patryk Makuch kupiony z Miedzi Legnica. To jeden z czternastu Polaków zabranych do Bad Zell, którzy stanowią dokładnie połowę kadry. Zieliński zapowiadał, że planuje zrepolonizować Cracovię, by w szatni bardziej słyszalny był polski język. 61-latek po powrocie do Krakowa nie przeprowadził rewolucji, ale widać trend stawiania na rodzimych graczy. Gdy zimą selekcjonował kadrę na zgrupowanie w tureckim Belek Polacy jeszcze stanowili mniejszość (12 na 27 graczy). Rok temu Michał Probierz wytypował na wyjazd do Morawskich Teplic w Słowenii 11 Polaków i 17 obcokrajowców.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że w trakcie przygotowań, i podobnie było w poprzednich latach, do drużyny mogą jeszcze dołączać nowi zawodnicy, w tym obcokrajowcy. Cracovia nie ukrywa, że walczy o dobrego zagranicznego napastnika. 

Spokój z pozycją młodzieżowca

Żaden z polskich piłkarzy, którzy 23 czerwca wsiedli do autokaru jadącego na zgrupowanie, nie ma więcej niż 25 lat. Michał Rakoczy czy Jakub Myszor potrafili być wiodącymi postaciami, choć będą w wieku młodzieżowca.

– Jest jeszcze Karol Knap, który po rozwiązaniu problemów z kolanem będzie grał jeszcze lepiej. Do tego dochodzi Przemysław Kapek, który był najlepszym juniorem w wiosennych meczach Centralnej Ligi Juniorów. Pozycja młodzieżowca nie spędza nam snu z powiek – mówił Zieliński na starcie przygotowań.

 

Kadra Cracovii na obóz w Austrii:

Bramkarze: Lukas Hrosso, Karol Niemczycki, Adam Wilk.

Obrońcy: Oskar Wójcik, Jakub Jugas, David Jablonsky, Virgil Ghița, Michal Siplak, Matej Rodin, Cornel Rapa, Kamil Pestka, Damian Urban, Otar Kakabadze.

Pomocnicy: Sergiu Hanca, Mathias Hebo Rasmussen, Kacper Jodłowski, Jewgienij Konoplianka, Karol Knap, Florian Loshaj, Sylwester Lusiusz, Jakub Myszor, Michał Rakoczy, Robert Ożóg, Thiago.

Napastnicy: Filip Balaj, Przemysław Kapek, Patryk Makuch, Sebastian Strózik.

comments powered by Disqus