Rewolucja kadrowa w Garbarni

Marcin Pluta, nowy trener Garbarni, buduje drużynę od zera fot. Garbarnia Kraków

95 proc. zawodników reprezentujących Garbarnię Kraków w poprzednim sezonie nie zagra w niej po spadku do III ligi – wyjaśnia Marcin Pluta, nowy trener Brązowych. W sobotę na nowo tworząca się drużyna rozegra pierwszy sparing z zespołem Łukasza Piszczka LKS-em Goczałkowice-Zdrój.

Z krakowską ekipą pożegnali się zawodnicy wypożyczeni z innych klubów, a także Mateusz Bartków, Patryk Mularczyk, Wojciech Słomka, Konrad Handzlik, Grzegorz Marszalik, Adam Żak, Kamil Kuczak, Tomasz Tymosiak, Bartłomiej Purcha, Kais Al-Ani i Donatas Nakrosius. Ten ostatni, pochodzący z Litwy, był jednym z nielicznych obcokrajowców. Występował w Garbarni trzy i pół sezonu i był kapitanem drużyny.

Mateusz Duda chce się odbudować

W mistrzu Polski z 1931 roku postanowił zostać niespełna 23-letni środkowy pomocnik Mateusz Duda. Jego czteroletni pobyt przy ulicy Rydlówka został przedłużony nowym kontraktem do 30 czerwca 2024 roku. To zawodnik z potencjałem wyższym niż III liga, ale nie grał od roku. W lipcu 2022, podczas meczu Pucharu Polski przeciwko Olimpii Elbląg, zerwał więzadło krzyżowe przednie w kolanie i po zabiegu przechodził długą rehabilitację. 

– Uważam, że na ten moment Garbarnia jest najlepszym miejscem, abym mógł się odbudować – podkreśla były gracz Soły Oświęcim, który wystąpił w 90 oficjalnych meczach krakowskiego klubu.

– Od dłuższego czasu jestem już w treningu, na ten moment wszystko jest w porządku. Mam nadzieję, że zdrowie będzie mi dopisywało, a ja będę mógł pokazać atuty na boisku. Chcę też zaopiekować się młodszymi piłkarzami i wprowadzić ich do zespołu – mówi piłkarz.

W drużynie Marcina Pluty jest też kilku nowych zawodników.
Są to bramkarz Piotr Zagórowski, (ostatnio Unia Tarnów), pomocnicy Michał Opalski (rezerwy Stali Rzeszów) i Bartosz Żurek (Podhale Nowy Targ) oraz napastnik Kacper Durda (SK Bischofshofen). Przygotowania rozpoczęli  także młodzi, wracający z wypożyczeń, a także piłkarze testowani. Szansę dostało też trzech zawodników akademii. Ich pierwsza ocena nastąpi dopiero po meczu sparingowym z LKS-em Goczałkowice-Zdrój, który rozpocznie się na boisku rywala w sobotę o godzinie 11.

Garbarnia placem budowy

Garbarnia jest dziś dużym placem budowy. Jest to jednak inwestycja niskobudżetowa, bo klub nie dysponuje dużymi środkami i szuka inwestora, który pomógłby prowadzić pierwszą drużynę. 

– Krajobraz po spadku zawsze jest trudny w kontekście budowy zespołu. Na chwilę obecną mówimy o rewolucji kadrowej, ponieważ około 95 proc. zawodników grających w poprzednim sezonie nie będzie występować w drużynie. Kwestie doboru nowych graczy i ich weryfikacji są na kluczowym etapie – powiedział 37-letni trener, były wieloletni zawodnik Garbarni.

W kolejnych tygodniach Brązowych czekają sparingi z Unią Tarnów (15.07), Wiślanami Jaśkowice (22.07) i rezerwami Rakowa Częstochowa (26.07). Rozgrywki grupy IV III ligi zainaugurują 5-6 sierpnia przed własną publicznością spotkaniem z Unią. Już w 3. kolejce na ich obiekcie czekają ich jedyne derby miasta z Wieczystą.