Sport oczkiem w głowie władz Krakowa. 40 inwestycji w infrastrukturę i jeszcze więcej wydarzeń

W drugiej połowie 2021 roku, po długiej przerwie, na ulice Krakowa wrócili biegacze i wspierający ich kibice. Ostatnie miesiące obfitowały również w wiele innych wydarzeń w różnych dyscyplinach sportu – dla zawodowców i amatorów. Działalność Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie przyniosła też kolejne ważne dla mieszkańców inwestycje w infrastrukturę sportową.

Biegowe wizytówki miasta

Biegacze z całego świata z niecierpliwością czekali na powrót do stolicy Małopolski, a organizatorzy imprez biegowych i krakowianie na związane z nimi wyzwania, wiele pozytywnych opinii i możliwość kibicowania. W drugiej połowie roku z powodzeniem udało się przeprowadzić 14. Bieg Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaraton Królewski. 31 grudnia planowany jest 17. Krakowski Bieg Trzech Kopców, do udziału w którym zapisał się komplet przewidzianych uczestników (1500).

14. Bieg Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaraton Królewski udało się zorganizować w tradycyjnej formule po przeszło 700 dniach rozłąki. Półmaraton odbył się pod hasłem „Na dłuższą metę”, które znalazło się na koszulkach.

Tym przesłaniem chcieliśmy podkreślić relacje pomiędzy nami – organizatorami a biegaczami. Jesteśmy ze sobą na dobre i złe, właśnie na dłuższą metę. Mamy z naszymi biegaczami dłuższe i silne relacje pozwalające być razem – podkreśla ZIS.

Relacje między organizatorami i biegaczami były pielęgnowane w czasie trudnej dla wielu przerwy pandemicznej. Gdy tylko ludzie mogli wrócić do Krakowa, by pobiec wśród zabytków i nowoczesnych budynków powstałych w mieście na przestrzeni ostatnich lat – zrobili to! W obu imprezach wzięło udział ponad sześć tysięcy osób. Miejsca startowe skończyły się na długo przed planowanym zamknięciem zapisów.

Kolejny sukces odniósł Poland Business Run, który w 2012 roku narodził się w Krakowie jako Poland Business, od początku wspierany przez Miasto Kraków i ZIS. W całej Polsce, po raz drugi w wirtualnej formie, na starcie stanęło 28,5 tys. biegaczy. Dzięki ich poświęceniu i zaangażowaniu udało się pomóc ponad 128 osobom potrzebującym wsparcia w powrocie do normalnego życia po amputacji kończyn.

Rozruszać krakowian

Kraków to miasto, które nie tylko organizuje znane praktycznie w każdym zakątku świata imprezy biegowe. Zarząd Infrastruktury Sportowej otrzymał od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego także misję zachęcania mieszkańców do uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku.

2021 roku przyniósł zupełnie nową ofertę treningów, w których przeprowadzenie zaangażowani byli znany sportowcy (m.in. olimpijczyk w chodzie sportowym Grzegorz Sudoł i mistrz świata w nordic walking Jakub Deląg). Osoby w każdym wieku mogły uczestniczyć w ponad 70 treningach: biegowych dla dorosłych, młodzieży i dzieci, nordic walking (uczestnikom rozdano ponad 1100 kijków) i rolkarskich. W projektach „Biegaj w Krakowie!”, „Dzieciaki na start!”, „Chodźże z nami!” i „Rolkuj z nami!”, wydarzeniach specjalnych – „Dzień dziecka na sport(n)owo”, „Rowerowo na sport(n)owo” i „Mikołajki na sportowo” i z okazji „Narodowego dnia Sportu” oraz w śniadaniach Biegowych przed 14. Biegiem Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaratonem Królewskim wzięło udział prawie cztery tys. osób z Krakowa i gości naszego miasta.

Cztery imprezy siatkarskie i kolarska elita

Przez cały rok miasto żyło siatkówką na najwyższym poziomie. W marcu w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy rywalizowali czterej uczestnicy turnieju finałowego TAURON Pucharu Polski mężczyzn, zakończonego triumfem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Wydarzenie w obiekcie przy ulicy Ptaszyckiego odbyło się jeszcze bez udziału kibiców. Najlepsi fani na świecie – jak określa się polskich kibiców siatkówki – wrócili do TAURON Areny Kraków w lipcu i wrześniu. W czyżyńskiej hali odbył się XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera i faza grupowa CEV EuroVolley Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021, którą reprezentacja Polski wygrała z kompletem zwycięstw. Mecze w TAURON Arenie Kraków, w której biało-czerwoni rozpoczęli drogą do brązowego medalu, obejrzało łącznie 62 tys. widzów.

W sierpniu kompleks sportowy KS Wanda gościł uczestników męskiej części drugiej edycji letniej PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki na piasku. Podobnie jak przed rokiem, widzowie mogli śledzić na żywo atrakcyjne zmagania czteroosobowych zespołów, w których składach znaleźli się nawet halowi reprezentanci Polski. Najlepsza okazała się drużyna Indykpolu AZS Olsztyn.

Przez lata Kraków zacieśnił więzi z kolarstwem na najwyższym poziomie. 15 sierpnia przy Błoniach zakończył się 78. Tour de Pologne, zaliczany do kolarskiej ligi mistrzów. Po raz pierwszy w historii zwycięzca etapu został wyłoniony z ucieczki, a nie po sprinterskim finiszu peletonu. W klasyfikacji generalnej triumfował João Almeida, a trzeci był najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski.

Kraków otwarty na wiele dyscyplin i inicjatywy klubów

Stolica Małopolski chętnie gości też inne dyscypliny sportu i wspiera inicjatywy miejscowych klubów sportowych w organizacji imprez o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

W sierpniu 2021 Kraków był Miastem Gospodarzem, a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie Partnerem Głównym Mistrzostw Świata Masters w Slalomie Kajakowym, który odbył się na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. W listopadzie w Małej Hali TAURON Areny Kraków rywalizowali uczestnicy jubileuszowego, 30. Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka w zapasach. W klasyfikacji drużynowej najlepszy był organizujący imprezę KS Bieżanowianka.

W czerwcu w hali widowiskowo-sportowej III Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski Muaythai IFMA, w listopadzie 10. Rajd Polski Historyczny – finałowa rundy Trofeum FIA w Historycznych Rajdach na Regularność ze startem i metą na płycie głównej TAURON Areny Kraków. W dniach 28-29 sierpnia na Stadionie Miejskim im. Władysława Kawuli KS Prądniczanka rozegrano także turniej piłkarski z okazji 100-lecia pięciu krakowskich klubów sportowych: Prądniczanki, Zwierzynieckiego, Dąbskiego, Garbarni i Kolejarza Prokocim.

Budujemy Sportowy Kraków 2021: 40 inwestycji w infrastrukturę sportową

W kończącym się roku miasto przeznaczyło na rozwój infrastruktury sportowej prawie 84 mln zł. W imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego ZIS realizował 40 inwestycji w infrastrukturę sportową.

Uczniowie i mieszkańcy zyskali już bądź niedługo skorzystają z kolejnych 13 zrewitalizowanych boisk lub kompleksów sportowych. Największy z nich został udostępniony przy Zespole Szkół nr 1 wraz z pierwszym dzwonkiem ogłaszającym początek roku szkolnego 2021/2022. Warto podkreślić, że w ciągu niemal dekady w Krakowie zostało wykonanych ponad 100 zewnętrznych kompleksów sportowych, w ramach których powstało blisko 300 boisk.

Ostatnie kilkanaście lat to także wielomilionowe nakłady w infrastrukturę basenową. Pod nadzorem ZIS wybudowano dziesięć krytych pływalni i gruntowanie zmodernizowano basen przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika. Tylko w 2021 roku mieszkańcy zyskali dwa kompleksy: Centrum Sportu i Rekreacji „Przystań na Eisenberga” i pływalnię przy SP nr 155 w Czyżynach.

Oba obiekty tętnią życiem, a liczby użytkowników pokazuje, jak bardzo były potrzebne. Z pływalni przy SP nr 155 korzysta każdego miesiąca korzysta 9500 uczniów z 14 placówek edukacyjnych. Do tego trzeba doliczyć wejścia indywidualne i wynajmy komercyjne.

W trakcie realizacji jest kolejna inwestycja basenowa przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144. Planowane są cztery kolejne: basen olimpijski przy Zespole Szkół Łączności. Całoroczne Centrum Sportów Zimowych z zespołem basenów w Płaszowie, kryta pływalnia wraz z kąpieliskiem zewnętrznym w Borku Fałęckim i kompleks sportowy z krytym basenem KS Clepardia na Prądniku Białym.

Celem jest, aby mieszkańcy Krakowa w każdej dzielnicy mieli swobodny dostęp do infrastruktury basenowej – podkreśla dyrekcja ZIS.

W najbliższym czasie zakończy się budowa dwóch obiektów halowych: hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 74 i hali namiotowej łukowej na terenie TS Tramwaj. Na początku przyszłego roku obiekty przejdą odbiory i zostaną oddane do użytku.

W przyszłym roku kontynuowane będą prace przy realizacji trzech kolejnych hal. Pierwsza z nich – przy SP nr 151 – jest na zaawansowanym etapie realizacji. Możliwe, że zostanie udostępniona społeczności szkolnej na początku września 2022 roku. W ostatnim czasie rozpoczęły się także prace przy IX LO i przy Szkole Podstawowej nr 26. Roboty są prowadzone zgodnie z harmonogramem. Termin realizacji inwestycji mija odpowiednio w 2023 i 2024 rok.

Końcem roku krakowianie zyskają także trzy nowe siłownie plenerowe i cztery place zabaw.

Nowoczesne technologie, ekologiczne rozwiązania

Realizując nowe inwestycje Zarząd Infrastruktury Sportowej wprowadza nowoczesne i ekologiczne rozwiązania.

Większość basenów posiada ruchome dno, które pozwala dostosowywać głębokość do umiejętności korzystających i prowadzić efektywne zajęcia z nauki pływania. Jednocześnie obiekty służą osobom z niepełnosprawnościami i doświadczonym pływakom.

W ostatnich latach ZIS był nagradzany w konkursie „Kraków bez barier”, który pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.

Planując inwestycje, miejska jednostka dba, by obiekty były samowystarczalne energetycznie. Można tu wskazać m.in. halę pasywną przy III LO, otwartą w 2014 roku, budowaną halę sportową przy SP nr 151 i planowane Całoroczne Centrum Sportów Zimowych z zespołem basenów.

W grudniu został rozstrzygnięty przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznej na otwartym w 2020 roku budynku KS Bieżanowianka.

Wsparcie klubów sportowych

W ramach rozwoju infrastruktury sportowej prowadzone są inwestycje poprawiające codzienną działalność klubów sportowych. W 2021 roku, z okazji jubileuszu stulecia istnienia, dwa nowoczesne budynki klubowe odebrał Zwierzyniecki KS. Przeprowadzono modernizację modułu szatniowego Centrum Rozwoju Com-Com Zone Nowa Huta i zaplecza sanitarno-szatniowego TS Tramwaj, gdzie wykonano także automatyczny system nawadniania na boisku głównym.

Zrealizowano także modernizację klimatyzacji na OSiR Kolna i szatni w budynku klubowym KS Orzeł Piaski Wielkie. Oświetlenie boisk zyskały KS „Zjednoczeni - Złomex" i KS Kolejarz Prokocim.

WKS Wawel Kraków zyskał nowoczesną strzelnicę sportową. Rozpoczęły się prace nad budową slipu do wodowania przy Kolejowym Klubie Wodnym 1929 na rzece Wiśle i budowa pumptrucka (toru rowerowego) przy ulicy Pysońce.

ZIS pracuje dla mieszkańców

Działalność ZIS od ponad dekady sprawia, że mieszkańcy mają coraz większy dostęp do nowoczesnej infrastruktury sportowej, która jednocześnie jest doceniana za ciekawe rozwiązania zarówno technologiczne, jak i estetyczne. Krakowianie przez cały rok mogą korzystać z wielu akcji sportowych, realizować swoje pasje i dbać o zdrowie. Często mogą też obserwować zmagania najlepszych sportowców i dopingować ich w rywalizacji. Taki jest Sportowy Kraków.

comments powered by Disqus