News LoveKraków.pl

Sportowe „nie da się” w budżecie obywatelskim. Dziewięć zwycięskich projektów, których nie zrealizowano

Wizualizacja toru w rejonie ul. Danalówka na Rybitwach

Symbolem krakowskiego „nie da się” jest do dziś niewybudowany tor motocyklowo-samochodowy wskazany przez mieszkańców w 2015 roku. Projektów, które „leżą” jest jednak więcej.

Zarząd Infrastruktury Sportowej przedstawił radnym informację o niezrealizowanych inwestycjach sportowych, które krakowianie wybrali w budżecie obywatelskim. Jednostka wskazała na dziewięć zadań, które czekają na realizację.

– Widać wyraźnie, że większość projektów jest odwlekana. Przesuwane są terminy realizacji albo umieszcza się projekty na liście rankingowej. Mam wrażenie, że władze miasta nie chcą realizować projektów BO, które nie są pomyśli ani w planach poszczególnych jednostek – podkreśla w rozmowie z LoveKraków.pl członek komisji sportu Michał Ciechowski, radny klubu Prawo i Sprawiedliwość. – Wierzę jednak, że wiceprezydent Łukasz Sęk, orędownik sportu, jednak uwzględni realizację tych projektów – dodaje.

Zostali na... lodzie



Zbliża się zima, ale na Krzemionkach przy ul. Parkowej nie pojeździmy na łyżwach. „Lodowisko dla krakowian” przepadło, a zarezerwowane na niego środki zostały przeznaczone na inne zadania z BO. ZIS odrzucił projekt na etapie opiniowania, jednak został przywrócony przez Radę Budżetu Obywatelskiego, a następnie przegłosowany przez mieszkańców. – Z uwagi na problemy z dostawą mocy wynikające z warunków przyłączeniowych Tauron (minimum 18 miesięcy) oraz konieczność pozyskania uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zawieszono realizację projektu za zgodą pomysłodawcy – poinformowali urzędnicy i zaproponowali przeanalizowanie możliwości instalacji lodowiska w parku Bednarskiego przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

W tym samym miejscu krakowianie chętnie widzieli plac zabaw dla dzieci w różnym wieku. Dlaczego jeszcze z niego nie korzystają? – Bardzo długo trwały uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który dwukrotnie zmieniał lokalizację placu zabaw. Aktualnie proceduje się decyzja pozwolenia na budowę – wyjaśniają w ZIS.

Losy projektów „Mobilne lodowisko w Mistrzejowicach” (przy SP nr 77) i „Mobilne lodowisko w Czyżynach” (przy SP nr 155) są podobne do lodowiska w Podgórzu. Złożone oferty przewyższyły zakładane środki finansowe. ZIS zwrócił się o wycofanie zadań z realizacji.

Modelarze nie doczekali, wcześniej się rozeszli

„Park Łokietka II” zakładał budowę boiska wielofunkcyjnego (40x20 m) z oświetleniem. ZIS pozyskał dokumentację i pozwolenie na budowę, ale na przeszkodzie stanęły finanse. W dwóch ogłoszonych przetargach najniższa oferta przewyższała kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia. Zadanie zostało wprowadzone na listę rankingową do budżetu Krakowa na 2025 rok.

Zadowoleni nie mogą być też koszykarze, którzy mieli nadzieję na sportowe spotkania na pasie startowym lotniska w Czyżynach. Została opracowana dokumentacja uzgodniona z konserwatorem zabytków. Jego wytyczne zwiększyły koszty, ale w dwóch przetargach nikt nie wystartował. Nie udało się także pozyskać wykonawcy w inny sposób.

W Bieńczycach, przy stadionie Wandy, wymyślili projekt „Ogólnodostępny Wielofunkcyjny Modelarski Tor wyścigowy” i zdobyli na niego środki. Co później poszło nie tak? Pierwszy przetarg nikogo nie zainteresował, w drugim potencjalny wykonawca chciał otrzymać ponad dwukrotnie więcej, niż mieli urzędnicy. ZIS wnioskował o wycofanie zadania. Na tym terenie może powstać nowa hala sportowa, aktualnie oczekiwane jest pozwolenie na budowę. Zarządca terenu wycofał zgodę na realizację projektu BO, a sekcja modelarzy została rozwiązana. W czasie posiedzenia Rady Budżetu Obywatelskiego zaproponowano znalezienie innego miejsca na budowę toru.

Bez sportu pod estakadą

Słynny projekt 103, czyli „Centrum Sportów Miejskich pod estakadą na Turowicza” też się zestarzał. Składali go głównie pasjonaci gry w polo na rowerach, którzy wcześniej korzystali z ruin basenu „Polfy”. Niedawno znaleźli swoje miejsce na placu przy Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris na Ruczaju. Projekt nie został zrealizowany, ponieważ wskazane działki są potrzebne Zarządowi Dróg Miasta Krakowa. – Stanowią pas drogowy ciągu ulicy Jerzego Turowicza, teren niezbędny do utrzymania, przeprowadzania corocznych przeglądów technicznych wiaduktu i bieżącej obserwacji konstrukcji i podpór pod kątem pojawienia się rys na betonie – tłumaczy ZIS.

Rada BO zaproponowała, aby elementy tego projektu zaplanować w ramach zagospodarowania terenu pod wiaduktem kolejowym przy Grzegórzeckiej. Park kolejowy realizuje ZZM.

Z 3 do 30 mln zł

Na koniec symbol niezrealizowanych projektów, czyli budowa toru motocyklowo-samochodowego na Rybitwach z 2015 roku. W 2023 roku zaktualizowano program funkcjonalno-użytkowy. W trakcie prac nad budżetetem na 2024 rok ZIS zawnioskował o wprowadzenie zadania, ale nie zostało ujęte. – Aktualnie zadanie zostało zgłoszone na listę rankingową do budżetu Miasta Krakowa na 2025 rok i lata następne z kwotą 30 mln zł – informuje jednostka. Przypomnijmy, że dziewięć lat temu realizację szacowano na 3 mln zł.