Sportowiec i artysta. Karykatury zawodników Cracovii zawisły przy stadionie [ZDJĘCIA]

fot. Maria Kantor/LoveKrakow.pl
Przy okazji sobotniego meczu Cracovii z Jagiellonią gospodarze przypomnieli drużynę, która w 1921 roku zdobyła pierwsze mistrzostwo Polski. Na placu przy stadionie można było zobaczyć karykatury wykonane przez jednego z członków złotej ekipy – Gustawa Rogalskiego.

To był szczególny dzień dla kibiców Pasów. Jeżeli chodzi o teraźniejszość, to zespół Michała Probierza w końcu się przełamał i wygrał po raz pierwszy w tym sezonie. Było też wiele akcentów historycznych, nawiązujących do turnieju mistrzowskiego sprzed stu lat, który rozpoczął się dokładnie w dniu spotkania z Jagiellonią. Przed pierwszym gwizdkiem sędziego spiker wyczytał nazwiska bohaterów Cracovii, którzy zdobyli tytuł nie przegrywając spotkania. Z frontów koszulek zniknęło logo firmy Comarch, głównego sponsora klubu, i zostało zastąpione najpopularniejszą fotografią pierwszych mistrzów, która znalazła się w wydaniu "Przeglądu Sportowego". W wyjątkowych strojach zespół wystąpił tylko jeden raz.

Pierwszym mistrzem Polski z Cracovią został między innymi Gustaw Rogalski, który rozegrał jeden mecz. 34-letni zawodnik bardziej zasłynął jako arysta. Urodzony pod koniec XIX wieku (29 czerwca 1887 roku w Tarnopolu), studiował sztuki plastyczne w Niemczech, a po powrocie do kraju wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i uczył rysunku w szkołach. Mieszkał przy ulicy Wiślnej 1. Był wydawcą takich pism jak „Rogaty” i „Karykatury”.

Choć wachlarz jego możliwości był naprawdę duży – możemy przeczytać, że pracował także jako rzeźbiarz i malarz, projektował afisze reklamowe i filmowe – największą popularność przyniosły mu karykatury. Wykonał ich naprawdę pokaźną liczbę – komentował w ten specyficzny sposób rzeczywistość społeczno-polityczną. Wiele czasu poświęcił na malowanie kolegów z Cracovii – nie tylko piłkarzy. Za karykatury Adolfa Hitlera został rozstrzelany 24 grudnia 1939 roku w Przegorzałach.

Jak widział swoich kolegów sprzed stu lat? Zobaczcie w naszej galerii.

comments powered by Disqus