Tour de Pologne z Poznania do Krakowa. „Życzmy sobie powtórki z 2014 roku”

fot. Szymon Gruchalski/Tour de Pologne

24 ekipy wystartują w zaliczanym do UCI World Tour 80. Tour de Pologne, który rozpocznie się 29 lipca w Poznaniu i zakończy 4 sierpnia przy krakowskich Błoniach. Podobnie jak w ubiegłym roku, miasto zapłaci firmie Lang Team 480 tys. zł za promocję przy organizacji mety 7. etapu.

W kolejnej edycji Tour de Pologne wystąpią najlepsze grupy kolarskie świata. Organizatorzy przyznali także sześć dzikich kart ekipom reprezentacji Polski, Human Powered Health, Lotto Dstny, Team Novo Nordisk, Tudor Pro Cycling i Q36.5 Pro Cycling Team. 18 lipca dyrektor wyścigu Czesław Lang przekazał w Krakowie, że na trasie zobaczymy 18 Polaków. Kibice oczekują przede wszystkim przyjazdu Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy tryumfowali w TdP w 2014 i 2018 roku, a obecnie ścigają się w Tour de France.

80. Tour de Pologne w Krakowie

– Mamy w Krakowie rok jubileuszowych imprez. Sukcesem promocyjnym zakończył się 20. Cracovia Maraton, w sierpniu odbędzie się XX Memoriał Wagnera. W czasie 80. Tour de Pologne znów zobaczymy Kraków pokazywany najpiękniej jak to możliwe. Czekają nas duże emocje, z polską obsadą, jakiej jeszcze nie było. Życzmy sobie powtórki z 2014 toku, gdy wygrał Majka [wychowanek WLKS Krakus Swoszowice – przyp. red.] – powiedział Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Organizatorzy wyliczyli, że w czasie ubiegłorocznej edycji z Kielc do Krakowa (ścianą wschodnią) na trasie zgromadziło się 3 mln kibiców. Wyścig jest transmitowany do ponad 100 krajów.

Wszystkie drogi prowadzą do Krakowa

Kraków i kolarska impreza są nierozłączne od 2008 roku. Do 2016 miasto było gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia wyścigu. W latach 2017-2019 w stolicy Małopolski kolarze inaugurowali zmagania. Od 2020 roku TdP ponownie finiszuje w Krakowie, meta jest zlokalizowana w okolicach stadionu Cracovii. Peleton nie spędza u nas wiele czasu, wpada do miasta na ostatnie kilometry, więc utrudnienia dla mieszkańców są łatwiejsze do zniesienia.

Ostatni etap 80. Tour de Pologne

7. etap Tour de Pologne 2023 z Zabrza do Krakowa
7. etap Tour de Pologne 2023 z Zabrza do Krakowa


7. etap, o długości niemal 167 kilometrów, rozpocznie się w Zabrzu 4 sierpnia o godzinie 14:30. Wjazd do Krakowa nastąpi około 17:50 od strony Kryspinowa. Kolarze pojadą ul. Olszanicką, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi. Na koniec pokonają trzy pięciokilometrowe rundy (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha) z finiszem na al. Focha przy stadionie Cracovii, gdzie nastąpi także dekoracja najlepszych.

Przed wjazdem najlepszych kolarzy, w Krakowie odbędzie się ostatni etap Tour de Pologne Junior dla zawodniczek i zawodników w kategoriach żak i młodzik.