Wyjątkowe atrakcje przed stadionem Cracovii z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Wojskowe pojazdy, grupa rekonstrukcyjna i rozgrzewająca grochówka. Sobotnie spotkanie Cracovii z GKS-em Katowice będzie rozgrywane w niepodległościowej oprawie. Honorowym patronatem objął je wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ekstraklasa od lat włącza się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Podczas 15. kolejki, rozgrywanej w dniach 8-10 listopada 2024, wszystkie spotkania zostaną poprzedzone odegraniem Mazurka Dąbrowskiego. Cracovia w tej serii w sobotę zmierzy się u siebie z beniaminkiem GKS-em Katowice.

Cracovia dla Niepodległej

Działania klubu z ulicy Kałuży z okazji 11 listopada będę znacznie szersze. Już w piątek w sali konferencyjnej stadionu Cracovii odbyło się spotkanie z płk. Marcinem Siudzińskim, który kieruje 11. Małopolską Brygadą Obrony Terytorialnej. Za sobą ma służbę w Afganistanie i Iraku, więc mógł wiele opowiedzieć o zagranicznych misjach z przeszłości i wyzwaniach, jakie dziś stoją przed żołnierzami. Pasy zorganizowały także ciekawy konkurs dla uczniów szkół podstawowych. Zadaniem dzieci było przedstawienie Józefa Piłsudskiego, bojownika o polską niepodległość jako piłkarza, trenera lub kapitana Cracovii. Najlepsze prace można zobaczyć w tym miejscu.

Przy okazji warto przypomnieć, że Piłsudski jest patronem stadionu Cracovii, o czym często się zapomina. Stało się to jeszcze za jego życia, 4 maja 1928 roku. Na początku XXI wieku krakowscy radni na chwilę pozbawili marszałka tego tytułu. Opisywaliśmy to w materiale Papież za marszałka. Dlaczego Jan Paweł II był patronem stadionu niespełna rok? Przygotowania do spotkania, które rozpocznie się o godzinie 14:45, trwały od dawna. Będzie rozgrywane w szczególnej, niepodległościowej oprawie i jest objęte honorowym patronatem wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Swoją obecność zapowiedzieli dowódcy podkrakowskich jednostek wojskowych i wojsk amerykańskich.

Przed stadionem (od strony ulicy Kałuży i Kraszewskiego) znajdzie się rozbudowana strefa wojskowa, w której zostanie zaprezentowany sprzęt i pojazdy militarne. Nie tylko kibice wybierający się na spotkanie będą mogli zobaczyć:

- opancerzony wóz rozpoznawczy BRDM – perełka pojazdów chemicznych;

- żołnierzy w pełnym umundurowaniu bojowym, nowoczesnę cysterna i quada przeprawowego – wyposażenie lekkiej piechoty w akcji;

- pojazd desantowy Aero – dla miłośników wojska powietrzno-desantowego;

- wyposażenie pilota na stoisku 8. Bazy Lotnictwa Transportowego;

- grupę rekonstrukcyjną.

Od strony ulicu Kałuży serwowana będzie wojskowa grochówka.