Walka o III ligę. Wieczysta ma przewagę psychologiczną, jej kibice szykują się do najazdu na Niecieczę

Od 1 lipca 2021 trenerem Wieczystej jest Franciszek Smuda fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl
Przed nami gorąca końcówka czerwca dla Wieczystej i jej fanów! Gdy piłkarze Cracovii, Wisły, Garbarni i Hutnika myślą już o nowym sezonie, zawodnicy Wieczystej przygotowują się do dwumeczu barażowego o III ligę z rezerwami Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Pierwsze starcie 25 czerwca w Krakowie, rewanż trzy dni później w Niecieczy.

Już wczesną jesienią było jasne, które zespoły z Małopolski powalczą o jedno miejsce w III lidze. Grupę zachodnią IV ligi jak burza przeszła krakowska Wieczysta, która w 34 kolejkach oddała rywalom tylko dziewięć punktów. 30 zwycięstw (najwyższe 16:0 u siebie z Clepardią), trzy remisy i jedyna porażka na wyjeździe z wiceliderem Wiślanami Jaśkowice robią wrażenie. Do tego kosmiczny bilans goli strzelonych i straconych: 163 do 19. 

We wschodniej części województwa rządziły rezerwy Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, które wywalczyły zaledwie punkt mniej od zespołu Franciszka Smudy. Także wygrały 30 meczów, dwa razy przegrały u siebie i dołożyły dwa remisy. Stosunek bramek: 116:26. Najwyższe zwycięstwo: 7:0 u siebie z Metalem Tarnów.Dwa mecze w cztery dni

W tym sezonie Wieczysta i Nieciecza II mierzyły się już ze sobą, i to całkiem niedawno. 8 czerwca na stadionie w Kalwarii Zebrzydowskiej krakowianie wygrali 2:1 i po raz drugi z rzędu wywalczyli Puchar Polski na szczeblu Małopolski. Pod koniec sierpnia żołto-czarni ponownie wystąpią w I rundzie rozgrywek centralnych. 

Czy będą mieć wtedy status trzecioligowca i pierwsze mecze w grupie IV? Muszą postawi kropkę nad „i” i wyeliminować rezerwy Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. O zaliczkę postarają się przed własną publicznością, w sobotę 25 czerwca o godzinie 15. Cztery dni później na terenie rywali dojdzie do rewanżu (początek o 17).

Mecz nie będzie imprezą masową, więc na stadion wejdzie do 999 widzów. Bezpłatne wejściówki można odbierać w dniu spotkania od godziny 14 przy wejściu na obiekt przy ulicy Chalłupnika.

– Jest to jedyny sposób na otrzymanie wejściówki – podkreśla Łukasz Preiss z biura prasowego Wieczystej.

Kibice Wieczystej wybierają się na rewanż

Fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl
Fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl


Do rewanżu dojdzie najprawdopodobniej na głównej płycie stadionu w Niecieczy, gdzie jeszcze w maju pierwsza drużyna Słoni występowała w ekstraklasie. – W tej chwili nie możemy jeszcze tego potwierdzić – powiedział nam Andrzej Mizera, rzecznik klubu.

Pewne jest za to, że na wyjazd wybiera się liczna grupa sympatyków Wieczystej. W Krakowie wszyscy liczą, że szampany będzie można chłodzić już po pierwszym meczu barażowym, a wraz z ostatnim gwizdkiem w Niecieczy wystrzelą korki i rozpocznie się świętowanie.

Trybuna dla gości w III lidze już stoi

Gra w III lidze wiąże się z większymi wymaganiami licencyjnymi. Na początku czerwca na stadionie przy Chałupnika stanęła ażurowa trybuna dla 160 kibiców gości. Na razie nie przypomina znanej z wielu obiektów piłkarskich tzw. klatki, czyli sektora ze szczelnym ogrodzeniem. Czy rozwiązanie zda egzamin po ewentualnym awansie? Czas pokaże.

Spotkania Wieczystej słyną ze spokojnej, piknikowej atmosfery, ale pod koniec maja na obiekcie doszło do gorszących scen z udziałem pseudokibiców Beskidu Andrychów. Grupa osób długo siedziala spokojnie, a później odpaliła środki pirotechniczne oraz zaczęła wyzywać Cracovię i Wisłę. Nie spodobało się to jednemu z kibiców miejscowych, który zwrócił gościom uwagę. To rozsierdziło kiboli – ruszyli na miejscowych i wykazywali się dużą agresją.