News LoveKraków.pl

Wisła. Duże wsparcie Socios oraz ważne porozumienie Królewskiego i Jażdżyńskiego

Boisko z syntetyczną trawą powstanie na zielonym terenie w miejscu dawnego basenu fot. Krzysztof Kalinowski, Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Przy Reymonta 22 powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią, które będą dzielić zawodnicy Wiślackiej Szkoły Futbolu funkcjonującej w TS Wisła i Akademii Piłkarskiej Wisły prowadzonej przez spółkę. Porozumienie prezesów Tomasza Jażdżyńskiego i Jarosława Królewskiego oraz Socios Wisła pozwoli oszczędzić akademii 300 tys. zł rocznie.

Obiekt z syntetyczną trawą o wymiarach 70 na 55 metrów powstanie na działce niedaleko stadionu i hali sportowej, gdzie obecnie są naturalne boiska. Powstały w miejscu zasypanych w 2013 roku niecek nieczynnego odkrytego basenu, który działał tam od 1964 roku. Budowę boiska będzie nadzorowało Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków, które przygotowało projekt i uzyskało niezbędne pozwolenia.

Nowe boisko przy Reymonta

Inwestycja ma kosztować 2 mln zł i zostanie sfinansowana z dwóch źródeł. 50 procent pochodzi z dotacji ministerstwa sportu, przyznanej TS Wisła w 2019 roku w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. Pozostałe środki dołożą kibice zrzeszeni w Socios Wisła Kraków. Stowarzyszanie już w kwietniu 2019 roku zarezerwowało na ten cel 350 tysięcy złotych, które przez ten czas „urosły” na lokacie do prawie 400 tys. O przekazaniu kolejnych 600 tys. decydują właśnie w głosowaniu członkowie Socios, którzy w zdecydowanej większości popierają wsparcie infrastrukturalnego projektu.

Umowa na dziesięć lat

Boisko będzie współdzielone przez Wiślacką Szkołę Futbolu i Akademię Wisły Kraków. Jest to możliwe dzięki porozumieniu wypracowanemu przez Tomasza Jażdżyńskiego i Jarosława Królewskiego, prezesów TS Wisła Kraków i TS Wisła Kraków SA.

Stroną umowy z TS jest Socios. W zamian za przekazanie brakującego miliona, którego TS raczej by nie znalazł z powodu trudnej sytuacji finansowej, oczekiwało przyznania akademii pakietu godzin na dziesięć lat. Obecnie jego rynkowa wartość jest szacowana na ok. trzy mln zł. Po dopięciu formalności (przekazanie darowizny) ruszy budowa, której zakończenie planowane jest w pierwszej połowie przyszłego roku.

Akademia Wisły od lipca 2020 roku w strukturach spółki

Akadamia piłkarska Białej Gwiazdy, powstała w 2014 roku po połączeniu grup młodzieżowych Wisły i szkółki TS Wisła, od 1 lipca 2020 roku przeszła pod skrzydła spółki. Dziś szkoli około 500 zawodników i zawodniczek, ale zmaga się z brakiem odpowiedniej infrastruktury, co zmusza ją do wynajmowania obiektów w różnych lokalizacjach. Organizuje Turniej im. Adama Grabki i prowadzi kilka programów, m.in. Wisła Future i Wisła Junior.

Po tych zmianach w TS powstała Wiślacka Szkoła Futbolu. Na obiektach przy ulicy Reymonta trenuje ponad 250 dzieci. Powadzone są też projekty otwarte dla młodych adeptów z innych klubów, jak Akademia Techniki Indywidualnej czy Wislacka Szkoła Bramkarzy.

REKLAMA
REKLAMA