Wyjadą piłkarze, przyjadą uczniowie? Są plany na przyszłość Wielickiej 101

Widok na tereny przy Wielickiej 101 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Kałuży i Henryka Reymana może w końcu zyskać siedzibę z prawdziwego zdarzenia. Są plany, by uczniowie uczyli się i trenowali na obiektach Cracovii przy ulicy Wielickiej.
Pomieszczenia i boiska zwolnią się, bo pierwsza drużyna już trenuje w Cracovia Training Center w Rącznej, a pozostałe roczniki sukcesywnie będą meldowały się w podkrakowskiej miejscowości. – Większość grup będzie trenowała tutaj – powiedział Michał Probierz, który po raz pierwszy odpowiadał na pytania dziennikarzy z bazy w Rącznej.

Wiceprezes Cracovii do spraw sportowych i trener ekstraklasowego zespołu dodał, że plany na przyszłość terenów przy Wielickiej dotyczą szkoły. Nie rozwinął myśli, a w klubie usłyszeliśmy, że na razie nie ma w tym temacie więcej do dodania.

W końcu na swoim?

Ustaliliśmy jednak, że na obiekcie po Kablu (klub miał tam biura i boiska do 2000 roku), który w ostatnich latach był siedzibą Cracovii i miejscem treningów wielu roczników, może działać szkoła. Chodzi o Szkołę Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Kałuży i Henryka Reymana, od 1996 roku zapewniającą edukację głównie młodym piłkarzom, której organem prowadzącym jest MKS Cracovia. Uczęszczają do niej także zawodnicy innych klubów z miasta i województwa.

Od przedstawiciela placówki słyszymy, że jest prawdopodobnie jednym SMS-em w kraju, który nie ma swojej siedziby. Młodzi sportowcy – w tym roku w liczbie ponad 200 – uczą się w pomieszczeniach Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Szablowskiego.

– Nie mamy boiska, więc uczniowie jeżdżący na treningi przy Wielickiej tracą nawet 40 minut w jedną stronę – mówi nam jeden z nauczycieli. Nic dziwnego, skoro szkołę i bazę Pasów dzieli około 10 kilometrów.

Główne boisko przy Wielickiej 101 (2018 rok)
Główne boisko przy Wielickiej 101 (2018 rok)


Według aktualnych planów uczniowie SMS-u mieliby rozpocząć naukę przy Wielickiej od września 2021. Ale lepiej nie traktować tego terminu jako pewnika, bo o przenosinach mówi się od dłuższego czasu i jeszcze niedawno pierwszy dzwonek przy Wielickiej miał wybrzmieć na inaugurację roku szkolnego 2020/2021. Tak się nie stało między innymi z powodu opóźnień w budowie Cracovia Trenining Center w Rącznej.

Przy Wielickiej piłkarze i piłkarki (w tym roku szkolnym placówka ma rekordową liczbę zawodniczek) mieliby do dyspozycji dwa boiska trawiaste i dwa o sztucznej nawierzchni, w tym jedno kryte balonem. Nie brakuje szatni i siłowni. A co z liczbą klas, które trzeba byłoby stworzyć przy Wielickiej 101? Nasz informator zapewnia, że widział plany, według których – po zaadoptowaniu pomieszczeń – zmieszczą się tam wszyscy uczniowie. W stanie wyższej konieczności baza sportowa przy Wielickiej może zostać wykorzystana przez piłkarzy Cracovii.

Co z mieszczącymi się tam biurami? Michał Probierz w czasie wtorkowego briefingu napomknął, że znajdą się na stadionie przy ulicy Kałuży, a do tego dostępne będą przestrzenie w Rącznej.