News LoveKraków.pl

Zaskoczeni deklaracją wiceprezydenta. Co z obiecanym boiskiem?

fot. Marta Jarecka-Kościelniak

W czasie gali 50-lecia rugby w Juvenii Kraków Andrzej Kulig obiecał klubowi powstanie boiska treningowego. Urzędnicy nie są dziś w stanie podać, gdzie i kiedy zostanie wybudowane, odpowiadając jedynie, że pod uwagę branych jest kilka lokalizacji.

Gala Juvenii odbyła się 25 listopada w hali Cracovii. Obecność na niej pierwszego zastępcy prezydenta Jacka Majchrowskiego, który dzień wcześniej ogłosił start w wiosennych wyborach na prezydenta Krakowa, zaskoczyła przedstawicieli klubu. Po wystąpieniu Andrzej Kulig opuścił miejsce uroczystości, tłumacząc, że spieszy się na inne wydarzenie.

Obietnica prezydenta. Na razie bez konkretów

Drugim zaskoczeniem tego dnia była jego deklaracja dotycząca budowy w 2024 roku boiska treningowego dla Juvenii. Jeszcze w tym miesiącu ruszy oczekiwana od lat przebudowa obiektu przy ulicy Na Błoniach 7 (wyremontowana zostanie trybuna oraz budynki zaplecza), ale plac do przeprowadzania treningów i meczów pozostanie jeden, więc dodatkowe boisko byłoby dla klubu dużą zmianą na plus.

30 listopada zapytaliśmy biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa o realizację tej zapowiedzi. Poprosiliśmy o wskazanie lokalizacji, finansowania, planowanego terminu oddania i jednostki odpowiedzialnej za inwestycję. 12 grudnia Anna Nowosielska z Zarządu Infrastruktury Sportowej odpowiedziała nam, że „aktualnie branych jest pod uwagę kilka lokalizacji. O wybraniu konkretnej poinformujemy możliwie najszybciej”.

Boiska dla Juvenii na Białych Morzach?

Nieoficjalnie słyszymy, że tak naprawdę sensowna lokalizacja jest tylko jedna. Chodzi o Białe Mórza niedaleko sanktuariów w Łagiewnikach. W 2022 roku Juvenia aktywnie brała udział w konsultacjach społecznych dotyczących przyszłości tego terenu. Przedstawiła swój pomysł na wykorzystanie 5 hektarów, czyli około 15 procent całości, pod budowę infrastruktury sportowej, w tym boisk do rugby. Miałby tam powstać ośrodek szkolenia, na który można byłoby uzyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Dziś słyszymy jednak nie o pięciu boiskach, a o dwóch – w tym jednym z trybuną.

Planom Juvenii, o których dość ciepło wypowiadała się część radnych i dyrekcja ZIS, sprzeciwili się aktywiści Akcji Ratunkowej dla Krakowa. To ta sama grupa, która wcześniej walczyła, by na Białych Morzach nie powstało pole golfowe. Urzędnicy pod ich naciskiem wycofali się z kontynuowania rozpoczętej inwestycji. Prace nie posuwały się do przodu ze względu na problemy z dzierżawcą, a teren ostatecznie wrócił w posiadanie miasta.

Białe Morza. Potrzebne badania

Ubiegłoroczne konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu Białych Mórz wyraźnie pokazały, że mieszkańcy oczekują tam zieleni, spokoju i miejsca odpoczynku. Z wyników ankiet można wyczytać, że oczekiwaniem ankietowanych było to, aby park został zaprojektowany w mądry, „wzorcowy” sposób – z umiarem, z wykorzystaniem potencjału przyrodniczego, wypoczynkowego i historycznego tego miejsca. Nim powstanie spójny plan, być może z boiskami, konieczne jest przeprowadzenie badań przyrodniczych: