Od 16 kwietnia do 9 maja mieszkańcy Krakowa będą mogli się wypowiedzieć w sprawie zapewnienia dostępu do przyszkolnej infrastruktury sportowej po zajęciach lekcyjnych.
Urząd nie widział podstaw prawnych
Opisywaliśmy odpowiedź urzędnika na pisma radnego Michała Płazy z Bronowic, który poprosił o przygotowanie wytycznych dla dyrektorów szkół. „Nieruchomość, której trwałym zarządcą jest szkoła nie jest miejscem publicznym w rozumieniu takim, iż jest to miejsce ogólnodostępne dla nieograniczonej liczby osób. Biorąc powyższe pod uwagę organ prowadzący nie ma podstaw prawnych do stosowania zaleceń udostępniania infrastruktury szkolnej mieszkańcom” – tłumaczył wiosną 2024 roku przedstawiciel wydziału edukacji.
– Zrobimy wszystko, żeby przyszłe wakacje to był ten termin, od którego nie będą się zdarzać sytuacje, że ktoś przychodzi z dzieckiem pograć w piłkę na nowe boisko i widzi zamkniętą bramę. Infrastruktura musi być otwarta dla mieszkańców. Będziemy rozmawiać ze szkołami, były już wstępne ustalenia z wydziałem edukacji. Przygotujemy dokumenty i deklarujemy, że najpóźniej od wakacji wszystkie obiekty będą na co dzień otwarte dla krakowian – zadeklarował wiceprezydent Łukasz Sęk w rozmowie z portalem LoveKraków.pl pod koniec listopada.
Przyszkolne boiska otworzą się dla krakowian
W ślad za tym radni mającej większość w radzie miasta Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt uchwały kierunkowej w tej sprawie. Poparli ją także przedstawiciele mieszkańców zrzeszonych w innych klubach RMK. Za głosowali wszyscy obecni na sesji 18 grudnia. Teraz przyszedł czas na prezydenta, który przygotował projekt uchwały w sprawie zasad i trybu korzystania z przyszkolnych boisk sportowych. Czytamy w nim, że boiska przyszkolne są ogólnodostępne i przeznaczone do użytku publicznego zgodnie z ich funkcją sportowo-rekreacyjną, a dyrektorzy szkół są zobowiązani do opracowania regulaminów korzystania z obiektów. Wśród zasad znajduje się zapis, że po godzinach zajęć szkolnych za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży pozostających na boisku odpowiedzialni są rodzice lub opiekunowie prawni. Korzystanie z boisk jest nieodpłatne w godzinach określonych przez szkołę, przy czym godziny te powinny być ustalone tak, aby zapewnić szeroki dostęp do obiektu oraz bezpieczeństwo i porządek na terenie szkoły.
Organizowanie wydarzeń sportowych i rekreacyjnych możliwe będzie tylko za zgodą dyrektora szkoły. Z kolei podmioty chcące prowadzić na boiskach działalność zarobkową muszą zawrzeć umowę i zapłacić kwotę zgodną z ustalonym cennikiem.
Dostęp do boisk przyszkolnych. Konsultacje społeczne
Od 16 kwietnia do 9 maja potrwają konsultacje społeczne. 24 kwietnia w godzinach 16-18 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego (ul. Grochowska 20) Wydział Edukacji i Projektów Edukacyjnych Urzędu miasta Krakowa zaprasza na spotkanie otwarte. Dzień później, w godzinach 12-17 dyżurował będzie ekspert. Uwagi można zgłaszać dzwoniąc w tym czasie pod nr 12 616 94 17 lub w przychodząc do siedziby wydziału (ul. Stachowicza 18).
Inną opcją jest wzięcie udziału w badaniu ankietowanym – online przez cały czas trwania konsultacji lub w wersji papierowej w godzinach pracy wydziału.