Życie po spadku. Jaki los czeka Wisłę Kraków w pierwszej lidze?

Nie wiadomo, czy Zdenek Ondrasek pomoże jeszcze Wiśle. Jest kontuzjowany fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Bardzo różne bywały losy klubów, które spadały z piłkarskiej ekstraklasy. Teraz kibice zadają sobie to pytanie pod Wawelem. Tylko nieliczne kluby potrafiły błyskawicznie podnieść się z kolan i rok później wrócić na ligowe salony.

Niektórzy zatapiali się w pierwszoligową przeciętność, ale historia zna też wiele przypadków, w których spadek z Ekstraklasy oznaczał dla klubów koniec piłki na wielkim poziomie. Co czeka Wisłę Kraków?

Spadek po 26 latach

Biała Gwiazda pożegnała się z elitą po nieprzerwanej grze w elicie od 1996 roku. W tym sezonie wszystko rozstrzygnęło się w przedostatniej kolejce. Oprócz Wisły, z najwyższą klasą rozgrywkową pożegnały się Górnik Łęczna i Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

Na pewno wielu kibiców krakowskiego zespołu życzyłoby sobie, aby ten szybko podniósł się po bolesnym spadku i walczył o jak najszybszy powrót do elity. Po tak twardym lądowaniu trudno pozbierać się i poukładać wszystkie rzeczy na nowo. A to będzie konieczne w Wiśle, z której odejdzie wielu piłkarzy. Kadra w tym sezonie była oparta na wielu obcokrajowcach, z którymi będą renegocjowane kontrakty. Konieczne będą cięcia kosztów i redukcja zatrudnienia, bo wpływy w I lidze są dużo niższe, niż w ekstraklasie.

Właściciele milczą

Kibice zarzucają wiele błędnych decyzji właścicielom klubu. Głos przed meczem z Wartą zabrał Jakub Błaszczykowski, pozostali wypowiadali się jedynie w mediach społecznościowych. Włodarze Wisły stronią od mediów, ale zapowiedzieli konferencję. 13 czerwca mają przedstawić plan naprawczy klubu i odbudowy Wisły.

„Władze klubu prowadzą szeroko zakrojone działania mające na celu stworzenie warunków pozwalających na jak najszybszy powrót pierwszej drużyny do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Trwają również konsultacje z najważniejszymi Sponsorami i Partnerami biznesowymi” – poinformował klub w komunikacie.

Wstać z kolan jest trudno

Piłka widziała w swojej historii jednak różne rzeczy i w niej zdarzyć może się wszystko. Sztuka błyskawicznego powrotu na piłkarskie salony udawała się jednak nielicznym - w ostatniej dekadzie rok po spadku do Ekstraklasy wracały tylko Cracovia, Zagłębie Lubin i Górnik Zabrze.

Sporo klubów stało się pierwoszligowym średniakiem. Taki zastój zatrzymał na zapleczu na pięć lat po spadku w 2011 roku Arkę Gdynia. Podobny los spotkał Podbeskidzie Bielsko-Biała, które od degradacji w 2016 roku w dramatycznych okolicznościach, przez cztery lata pozostawało na zapleczu. Potem wróciło do elity, ale dziś znów gra w Fortuna 1. Lidze.

Spadek = upadek?

Dla wielu klubów spadek z Ekstraklasy oznaczał jednak koniec piłki na najwyższym poziomie. Polonia Bytom, która w 2011 opuściła Ekstraklasę, w kolejnych sezonach zlatywała z pierwszej, drugiej i trzeciej ligi, lądując w czwartej. Dziś gra ponownie w trzeciej. Na tym samym poziomie rozgrywkowym występuje Polonia Warszawa, która Ekstraklasę opuściła z powodu karnej degradacji. Dziś nie ma też już GKS-u Bełchatów, który po latach świetności, ogłosił upadłość, grając w II lidze.

Spadek z Ekstraklasy oznaczał kompletny upadek Zawiszy Bydgoszcz. Klub, który w 2014 roku wygrywał Puchar Polski, przez zawirowania właścicielskie nie dostał licencji na grę w I lidze i został zdegradowany prosto do B-Klasy. Obecnie gra w III lidze.

Odbudowa potęg

Z kolan po dramatycznych spadkach wstają dwa wielkie kluby w skali całego kraju: Ruch Chorzów i Widzew Łódź. Chorzowienie stoją o krok od wywalczenia awansu do Fortuna 1. Ligi, o którą zagrają w finale baraży z Motorem Lublin, a łodzianie są nowym beniaminkiem ekstraklasy. O powrót walczy też Korona Kielce. Po dwóch latach spędzonych na zapleczu piłkarze Leszka Ojrzyńskiego również zagrają w finale baraży, w których ich rywalem będzie Chrobry Głogów.

A jaką drogą podąży Wisła Kraków?

LOSY SPADKOWICZÓW W OSTATNIEJ DEKADZIE:

2010/2011

Arka Gdynia - powrót do Ekstraklasy po pięciu sezonach; obecnie: I liga
Polonia Bytom - po dwóch latach spadek do II ligi, potem: III, IV liga; obecnie: III liga

2011/2012

ŁKS Łódź - rok później degradacja do IV ligi, obecnie: I liga
Cracovia - powrót do Ekstraklasy po roku

2012/2013

Polonia Warszawa - karna degradacja do IV ligi; obecnie: III liga.
GKS Bełchatów - powrót do ekstraklasy po roku, w kolejnym sezonie spadek; obecnie: nie istnieje

2013/2014

Widzew Łódź - rok później karna degradacja do IV ligi, obecnie: awans do Ekstraklasy
Zagłębie Lubin - powrót do Ekstraklasy po roku

2014/2015

Zawisza Bydgoszcz - rok później karna degradacja do B-Klasy; obecnie: III liga
GKS Bełchatów - obecnie: nie istnieje

2015/2016

Górnik Zabrze - powrót do Ekstraklasy po roku
Podbeskidzie Bielsko-Biała – powrót do ekstraklasy po czterech latach i spadek, obecnie: I liga

2016/2017

Górnik Łęczna - rok później spadek do II ligi, obecnie: spadek z ekstraklasy
Ruch Chorzów - rok później spadek do II ligi, następnie do III, obecnie: walczy o awans do I ligi

2017/2018

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – powrót do ekstraklasy po trzech latach, obecnie: spadek z ekstraklasy
Sandecja Nowy Sącz - od tamtej pory w I lidze

2018/2019

Miedź Legnica – trzy sezony w I lidze i obecnie: awans do ekstraklasy
Zagłębie Sosnowiec – od tamtej pory w I lidze

2019/2020

Arka Gdynia – od dwóch sezonów w I lidze
Korona Kielce – od dwóch lat w I lidze, obecnie: szansa na awans do ekstraklasy
ŁKS Łódź – od dwóch sezonów w I lidze

2020/21

Podbeskidzie Bielsko-Biała - od roku w I lidze

2021/22

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - ?
Wisła Kraków - ?
Górnik Łęczna - ?