5 sierpnia ostatnia wakacyjna impreza biegowa przy forcie

fot. mat. prasowe

W niedzielę odbędzie się szósta edycja Biegu Twierdzy Kraków. Tym razem będzie okazja pobiegać przy forcie Batowice w Mistrzejowicach.

Biegacze mogą wystartować na dystansie pięciu (jedna pętla) lub dziesięciu kilometrów (dwie pętle). Trasa jest prosta, wiedzie po alejkach, leśnych ścieżkach i łąkach. Start odbędzie się o godzinie 10, a już od 8 będzie można się zarejestrować. Zgłoszenia są możliwe na stronie organizatorów. Opłata startowa wynosi 40 lub 50 złotych. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal.

Jeden z mniejszych

Fort 48 Batowice, jeden z mniejszych w mieście, powstał w latach 1883–1885 na wzgórzu między ówczesnymi wsiami Mistrzejowice i Batowice, w czasie budowy trzeciego pierścienia Twierdzy Kraków. Jego zadaniem była obrona gościńca warszawskiego.

Fort posiada koszary szyjowe, schron główny, wał artyleryjski ze schronami i schron czołowy. Zachował się w dobrym stanie, zatarciu uległy jedynie nasypy ziemne. Do 1974 roku fort był wykorzystywany przez wojsko. Później został przekształcony w magazyn. Dziś nie jest zagospodarowany, rosną na nim robinie akacjowe, tarnina i głóg. W otoczeniu są alejki, ławki i niewielki plac zabaw dla dzieci.

Cztery do końca roku

Kolejne imprezy z cyklu Biegu Twierdzy Kraków zaplanowane są już po wakacjach. We wrześniu będzie można poznać fort Barycz, w październiku fort Prokocim, w listopadzie fort Pszorna, a na koniec roku – fort Winnica.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice