Comarch szuka prezesa dla spółki wydzielonej z Cracovii. Wytypowany kandydat nie przyjął oferty

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Adam Zięba odmówił zostania prezesem spółki Cracovia Hokej, wydzielonej niedawno ze struktur KS Cracovia SA. Teraz właściciel obu sekcji, Comarch, ogłosił konkurs na to stanowisko.

Comarch wymaga od kandydatów doświadczenia w zarządzaniu hokejem na lodzie – mile widziane na najwyższym poziomie ekstraligowym – bardzo dobrej znajomości dyscypliny, wysoko rozwiniętych umiejętności budowania strategii i analitycznego myślenia ukierunkowanych na osiągnięcie sukcesu sportowego i finansowego, znajomości i dobrego zrozumienia działania organizacji sportowych, procesu szkolenia młodzieży, wykształcenia wyższego, dobrej znajomości języka angielskiego, doskonałych umiejętności interpersonalnych, umiejętności pracy w zespole i pod presją czasu, zarządzania wieloma zadaniami jednocześnie oraz odporności na stres. Przyszłemu prezesowi Comarch proponuje m.in. stałe wynagrodzenie i nagrody za osiąganie postawionych celów.

Hokej w Cracovii na zakręcie

Od 1 kwietnia hokej został wydzielony do nowej spółki, by nie obciążał sekcji piłkarskiej w procesie licencyjnym. Dwuosobowy zarząd tworzą Łukasz Orłowski i Marcin Romanowski – związani z Comarchem wiceprezesi spółki piłkarskiej. Ofertę kierowania hokejem otrzymał Adam Zięba – działacz, który 20 lat temu uratował sekcję przed upadkiem, a potem przy wsparciu Comarchu nakierował ją na drogę pełną sukcesów. Długo się zastanawiał, ale nie przyjął propozycji ze względu na plany Comarchu dotyczące oddania miastu w zarządzanie lodowiskiem przy ulicy Siedleckiego. Obecnie operatorem pozostaje KS Cracovia SA. Zdaniem Zięby, spółka Cracovia Hokej bez lodowiska ma tylko perspektywę działania na jeden rok, nie ma żadnych perspektyw na kolejne lata.

– W trosce o przyszłość hokeja w Krakowie, Zarząd Infrastruktury Sportowej deklaruje gotowość do wypracowania nowej formuły współpracy. Wśród rozważanych scenariuszy znajduje się m.in. zmiana operatora lodowiska lub przejęcie funkcji operatora przez ZIS i udostępnianie obiektu na potrzeby działalności sekcji hokejowej. Warunkiem takiej współpracy jest zapewnienie długoterminowego i stabilnego finansowania - co najmniej na okres kilku lat. Współpraca taka musi odbywać się na przejrzystych zasadach i bez obciążania budżetu Gminy Miejskiej Kraków. Obecnie Zarząd Infrastruktury Sportowej oczekuje przekazania szczegółowych danych finansowych dotyczących funkcjonowania lodowiska. Na podstawie tych informacji możliwe będzie przeprowadzenie szczegółowej analizy i określenie warunków ewentualnej dalszej współpracy – w tym zasad korzystania z obiektu przez sekcję hokejową – poinformował ZIS w komunikacie z 25 kwietnia.

Nie tylko Cracovia ma problemy

Obecnie hokejowa Cracovia nie ma drużyny na przyszły sezon. Jak mówiła w „Dzienniku Polskim” Marta Zawadzka, Komisarz Ligi, do 16 czerwca kluby muszą złożyć wymaganą dokumentację, a do 30 czerwca przedstawić budżet co najmniej 2 mln zł. Układanie terminarza rozpocznie się w sierpniu. Na początku tego miesiąca kluby będą zobowiązane wykazać się podpisanymi umowami z co najmniej 12 zawodnikami.

Kibice Pasów, ale nie tylko, martwią się, że krakowski hokej umrze śmiercią naturalną. Comarch Cracovia jest dumą krakowskiego sportu - wywalczyła aż 12 mistrzostw Polski i jako jedyny polski zespół wygrała Puchar Kontynentalny. Hokej nie ma w  Polsce łatwo. Liga nie jest medialna, brakuje pieniędzy. Problemy ma także JKH GKS Jastrzębie, któremu główny sponsor (Jastrzębska Spółka Węglowa) zapowiedział obcięcie finansowania o 90 procent.