Cracovia Maraton. Przyda się szybki Internet i szczęście

fot. Paulina Koziel

9 lutego zostaną wznowione zapisy do 19. Cracovia Maraton. Jeżeli ograniczenia pandemiczne na to pozwolą, 24 kwietnia wystartuje pięć tysięcy osób. Wcześniej do udziału w biegu zapisało się prawie cztery tysiące.

Dokładnie 3797 biegaczy od ponad dwóch lat oczekuje na start w kolejnym krakowskim maratonie. Ostatnią edycję udało się przeprowadzić w 2019 roku, a potem przyszła pandemia i niemożliwa była wiosenna rywalizacja w tradycyjnej formule. Organizatorzy liczą, że po tym, jak jesienią po przerwie udało się zorganizować Bieg Trzech Kopców i Cracovia Półmaraton Królewski, za trzy miesiące uda się pójść za ciosem i do skutku dojdzie najstarsza z krakowskich imprez biegowych.

Na pewno nie ma co liczyć na rekordy uczestników, bo – jak pokazały ustalone przez Zarząd Infrastruktury Sportowej limity w jesiennych biegach – to nie czas na windowanie liczb. Priorytetem ma być bezpieczeństwo, dlatego 24 kwietnia z Rynku Głównego wyruszy maksymalnie pięć tysięcy osób. Nie można wykluczyć, że uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, które będą rozpoczynać bieg co 15 minut.

Walka o miejsce

Raczej nie będzie lawinowych rezygnacji wśród już zapisanych, bo kto chciał, mógł już to zrobić wcześniej. A to oznacza, że niewiele ponad tysiąc wolnych pakietów startowych powinno się rozejść w oka mgnieniu. Wznowienie zapisów planowane jest na 9 lutego, ZIS nie podał jeszcze dokładnej godziny. Chętnym maratończykom na pewno przyda się szybki Internet i szczęście. Od startu zapisów do końca marca (o ile wcześniej nie skończą się miejsca – a pewnie skończą) koszt udziału w maratonie wynosi 120 złotych. Potem kwota wzrasta nawet do 170 złotych.

Z racji tego, że impreza jest planowana w trudnym czasie epidemicznym, organizatorzy opublikowali nowy regulamin. Kto chciałby zrezygnować ze startu i odzyskać pieniądze, może to zrobić tylko do końca stycznia. Potem, aż do 10 kwietnia, każdy zapisany ma możliwość oddania swojego miejsca innej osobie i przeniesienia opłaty startowej.

Nowy limit startujących – 100 zawodników – objął także uczestników maratonu na wózkach. Informacje odnośnie nowych regulaminów wydarzeń towarzyszących 19. Cracovia Maraton – zaplanowanych na 23 kwietnia Biegu Nocnego na 10 km, Cracovia Maraton na Rolkach i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego mają być podawane do publicznej wiadomości w najbliższych tygodniach.

Nagrody

Najszybszy mężczyzna i kobieta 19. Cracovia Maratonu otrzymają nagrodę finansową 20 tysięcy złotych. Dla drugiego miejsca – 15 tysięcy, a dla trzeciego – 10 tysięcy. W klasyfikacji Najlepszy Polak/Najlepsza Polka premia wynosi pięć tysięcy złotych. Najstarszy uczestnik, który ukończy bieg, może liczyć na tysiąc złotych.

Dodatkowe pieniądze można zyskać za ustanowienie nowego rekordu trasy:

- mężczyźni: poniżej 2:09:18 (aktualny rekord) – 10 tysięcy złotych dla pierwszego zawodnika; poniżej 2:07:00 – 20 tysięcy złotych dla pierwszego zawodnika.

- kobiety: poniżej 2:28:03 (aktualny rekord) – 10 tysięcy złotych dla pierwszej zawodniczki; poniżej 2:27:00 – 20 tysięcy złotych dla pierwszej zawodniczki.