„Cracovia Najstarszy Klub Sportowy w Polsce”. Co oznacza decyzja Urzędu Patentowego?

fot. cracovia.pl

Urząd Patentowy RP udzielił spółce MKS Cracovia prawa ochronnego na słowny znak towarowy „Cracovia Najstarszy Klub Sportowy w Polsce" i na powyższy znak słowno-graficzny. – Nie oceniamy tego, czy ktoś jest najstarszy – wyjaśnia dla LoveKraków.pl Adam Taukert, rzecznik prasowy UPRP.

Adam Teukert dodaje, że procedura patentowa trwa kilka miesięcy, a udzielone prawo ochronne zostało przyznane na czas nieokreślony. „Opatentowane hasło będzie mogło się pojawiać w ramach promocji Cracovii jako zarejestrowany znak towarowy. Dlatego też w jego formie graficznej pojawia się charakterystyczny symbol, czyli litera R w kółku" – czytamy w komunikacie krakowskiego klubu.

– My nie oceniamy, czy ktoś jest najstarszy, tylko przyznajemy patent ze względu na oryginalność nazwy i wtedy ją wyłączamy – tłumaczy rzecznik prasowy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Cracovia zarejestrowała więc słowny znak towarowy i znak słowno-graficzny, których używa od lat i które w takim formacie nigdy nie były wykorzystywane przez inne kluby. Do Urzędu Patentowego może się więc zgłosić inny klub uważający się za najstarszy w kraju i zastrzec znaki towarowe.

Historyczne wojenki Tomasza Jażdżyńskiego

Cracovia i Wisła, dwa najbardziej znane krakowskie kluby, w ubiegłym roku świętowały 115-lecie. Przy ulicach Kałuży i Reymonta uważają, że powstali w 1906 roku. Pasy swoje urodziny świętują także konkretnego dnia – 13 czerwca, w rocznicę założenia Akademickiego Klubu Footballistów. Wisła takiej daty nie ma.

Spór o to, kto był pierwszy, na nowo zaognił Tomasz Jażdżyński. Jeden ze współwłaścicieli Wisły i osoba, która trzy lata temu uratowała klub przed upadkiem, podjęła szereg inicjatyw – łącznie z reklamami w mediach, przedrukami starych gazet i stroną najstarszypolskiklub.pl – które miały przekonać odbiorców, że Cracovia powstała nie w 1906, a 1907 roku. Cracovia oczywiście nazwała te informacje fake newsami i przygotowała swoje wydawnictwo o starszeństwie.

Temat z pewnością będzie wracał. Zdzisław Skupień, sympatyk Wisły i twórca strony historiawisly.pl, powiedział 1 lutego  2021 roku w rozmowie z Gazetą Krakowską:

„Moje osobiste zdanie, po zapoznaniu się z różnymi materiałami źródłowymi i późniejszymy opracowanimi jest takie, że kwestia starszeństwa jest sprawą nierozstrzygniętą jednoznacznie."

Dodał, że na podstawie dokumentów zachowanych w Archiwum Narodowym starsza jest Cracovia, zarejestrowana w 1909 roku (Wisła w 1910). Spór toczy się jednak o datę nieformalnego powstaniu klubu.