Igrzyska Europejskie 2023. Ile z 24 dyscyplin zostanie rozegranych w Krakowie? [LISTA, OBIEKTY]

Sportowcy będą walczyć m.in. w hali Cracovii przy al. Focha fot. Krzysztof Kalinowski
10 lub 11 dyscyplin głównych i dwie pokazowe planowane są za trzy lata w Krakowie. Ranga prawie wszystkich zostanie podniesiona walką o mistrzostwo Europy i/lub kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Plan może jeszcze ulec zmianie.
Pierwsze plany zakładały organizację rywalizacji w 20 dyscyplinach. Na spotkaniu polskiej delegacji z władzami Europejskiego Komitetu Olimpijskiego ustalono, że w programie znajdą się 24 dyscypliny główne i cztery pokazowe. 

W stolicy Małopolski o medale IE, a także ME i kwalifikacje na IO w 2024 roku sportowcy będą walczyć w następujących dyscyplinach:

1. Szermierka (mistrzostwa Europy) - na obiektach AWF Kraków i Centrum Kongresowym ICE (finały),

2. Rugby 7 (mistrzostwa Europy, kwalifikacje olimpijskie) - na stadionach Cracovii i Wawelu,

3. Koszykówka 3x3 (najprawdopodobiej kwalifikacje olimpijskie) - w hali Cracovii,
4. Pięciobój nowoczesny (mistrzostwa Europy) - w obiektach AWF, ewentualnie hipodromie WLKS Krakus Swoszowice,

5. Zapasy (kwalifikacje olimpijskie) - w małej Tauron Arenie,

6. Judo (mistrzostwa Europy) - w małej Tauron Arenie lub hali Suche Stawy (Hutnik),

7. Pływanie synchroniczne - w planowanej pływalni 50-metrowej przy ulicy Monte Cassino (dofinansowanie z budżetu centralnego),

8. Siatkówka plażowa (kwalifikacje olimpijskie) - najprawdopodobniej na obiekcie WKS Wanda,

9. Piłka ręczna plażowa - najprawdopodobiej na obiekcie WKS Wanda,

10. Kajaki slalomowe i płaskie (mistrzostwa Europy) - na torze Kolna (potrzeba wybudować drugi tor do kajaków płaskich - dofinansowanie z budżetu centralnego),

11. Strzelectwo (mistrzostwa Europy) - na strzelnicy w Krakowie lub Myślenicach (planowana budowa nowej, sfinansowana z budżetu centralnego).

Inne regiony Małopolski

W innych miastach regionu sportowcy będą walczyć o medale w skokach narciarskich na igielicie, łucznictwie, badmintonie, tenisie stołowym, kolarstwie (MTB i szosowe - meta w Krakowie), biegach górskich, podnoszeniu ciężarów, breakdance, wspinaczce sportowej, karate, gimnastyce i triathlonie.

Ze sportów pokazowych w Krakowie zobaczymy Teqball i Muaythai bądź Kickboxing. W innym mieście będą to na pewno szachy. 

Kraków będzie miastem, w którym igrzyska zostaną uroczyście otwarte i zamknięte. Ceremonie mają się odbyć w Tauron Arenie i na stadionie Wisły. Ostateczny kształt i wybór obiektów na poszczególne wydarzenia jest uzależniony od zagwarantowania przez rząd środków na modernizację stadionu przy ulicy Reymonta.

Aktualności

Pokaż więcej