Jaki będzie jubileuszowy Cracovia Maraton? Ponad połowa miejsc jest już zarezerwowana, wysokie nagrody za dobry czas

19. Cracovia Maraton fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Blisko trzy i pół tysiąca biegaczy zadeklarowało już chęć startu w 20. Cracovia Maraton, który odbędzie się 23 kwietnia. Miasto nie zamierza płacić za przyjazd elity, ale chce skusić zawodników nagrodami za osiągnięcie dobrego wyniku.

W jubileuszowej edycji największej imprezy biegowej w Krakowie będzie mogło wziąć udział sześć tysięcy osób. Jest szansa, że prawie wszystkie pakiety startowe zostaną wydane, ponieważ sto dni przed maratonem zapisanych było niespełna trzy i pół tysiąca biegaczy. Organizatorzy po raz kolejny chcą pomagać przez bieganie. Tym razem będzie można wylicytować pakiet startowy i ruszyć na trasę z numerem 1, a dochód zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobne licytacje trwają dla zaplanowanych na jesień Biegu Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

– Choć ogólny trend jest odwrotny, to nasz maraton się rozwija. Mam nadzieję, że uda się nam osiągnąć założony limit startujących i będzie to najbardziej udana impreza. Wierzę, że ten rok, mimo różnych zapowiedzi, będzie szczęśliwy i wydajny dla biegania i innych dyscyplin – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Nawet 30 tysięcy złotych dla najlepszych

Zawodnicy ponownie wystartują z Rynku Głównego, w sercu Krakowa będą również finiszować. Cracovia Maraton się zmienia, stara się być ekologiczny, natomiast hasło „z historią w tle” pozostaje aktualne. Organizatorzy nie będą zapraszać pod Wawel elity, czyli zawodników gwarantujących niezłe wyniki, płacąc im za sam przyjazd. Wystarczającym magnesem mają być wysokie nagrody finansowe. Za osiągnięcie czasu poniżej 2:09:12 wśród mężczyzn i 2:28:07 u kobiet przewidziana jest premia 30 tysięcy złotych. Wynik poniżej 2:10:30/2:29:30 daje gwarancję zarobienia 25 tysięcy złotych, a 2:10:30/2:29:30 lub poniżej – 20 tysięcy złotych.

20. Cracovia Maraton rozpocznie się w niedzielę 23 kwietnia o godzinie 9. Długość trasy – 42 kilometry 195 metrów – trzeba pokonać do sześciu godzin od startu. Pakiety nie będą zawierać koszulek. W czasie rejestracji uczestnik deklaruje jedynie chęć zakupu i rozmiar. Koszulki będą sprzedawane w biurze zawodów, czynnym od 21 do 23 kwietnia na stadionie Wisły.

Nie tylko bieg maratoński

Maratonowi, jak co roku, w sobotę i niedzielę będą towarzyszyć inne biegi: maraton na wózkach, mini maraton, maraton na rolkach i bieg nocny. – Zapisy na te wydarzenia rozpoczną się na przełomie lutego i marca – informuje Michał Sobolewski, rzecznik prasowy ZIS.

4 lutego ruszają tradycyjne treningi przygotowujące do krakowskich imprez biegowych. Koordynatorem zajęć jest Grzegorz Sudoł, olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i Europy w chodzie sportowym.

Najbardziej międzynarodowy maraton w Polsce

Pierwszy Cracovia Maraton odbył się 11 maja 2002 roku i wystartowało w nim około 900 osób. Rekord trasy 2:09:18, ustanowiony w 2019 roku, należy do Kenijczyka Cybriana Kotuta. W tym samym roku najlepszy wynik w historii osiągnęła Ukrainka Wiktorija Chapilina, która uzyskała czas 2:28:03.

Najwięcej osób, 5848, pojawiło się na trasie w 2018 roku. W poprzednich edycjach wystartowali biegacze z 55 krajów, co czyni bieg najbardziej międzynarodowym polskim maratonem.

Z powodu pandemii impreza została odwołana w 2020 i 2021 roku.