Kolejne zmiany na stadionie Wawelu

Stadion Wawelu z lotu ptaka, przed wyburzeniem trybuny zachodniej fot. Den Didenko/LoveKraków.pl
Miasto szykuje się do przebudowy stadionu lekkoatletycznego WKS Wawel. Obiekt ma spełniać wymogi III kategorii Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i przyjąć rugbistów w czasie Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Dla stadionu Wawelu w 2023 roku przewidziano rywalizację drużyn rugby 7. Zarząd Infrastruktury Sportowej wstrzymywał się z decyzjami o przetargach na przebudowę obiektu Wojskowego Klubu Sportowego, za którą w znacznej mierze ma zapłacić rząd. W ostatnich tygodniach, po serii wzajemnych oskarżeń, relacje nieco się ociepliły, a prezydent Jacek Majchrowski rozmawiał o igrzyskach z premierem Mateuszem Morawieckimwicepremierem Jackiem Sasinem, który jest odpowiedzialny za ich organizację ze strony rządowej. 

Nowa trybuna od zachodu, przebudowa od wschodu

 

Pod koniec roku zakończyła się rozbiórka drewnianej trybuny stojącej wzdłuż ulicy Głowackiego. Ostatni taki obiekt w mieście został doprowadzony do ruiny i jego stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu. Pozostał po nim jedynie mur, który trzeba było wzmocnić i zabezpieczyć. Niewykluczone, że zostanie rozebrany, ale do tego potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków.

Miejska jednostka czeka właśnie na oferty firm, które opracują dokumentację budowlaną i wykonawczą. W planach jest budowa nowej, zadaszonej trybuny zachodniej z trzema tysiącami miejsc siedzących i przebudowa trybuny wschodniej. Pod nimi mają się znaleźć: pokoje dla organizatorów, sędziów, zawodników i trenerów, szatnie, łazienki i toalety, sala konferencyjna, gabinety fizykoterapii i odnowy biologicznej, gabinety lekarskie,  pomieszczenia gospodarcze i techniczne.

"W trybunie zachodniej, od strony ulicy Głowackiego, należy przewidzieć pomieszczenia komercyjne z funkcją okołosportową lub gabinety fizjoterapii i odnowy biologicznej z możliwością ich wykorzystania również podczas imprez sportowych, tzn. dostępne  od strony ulicy i klubu" – czytamy w opisie przedmiotu zamówienia.

Możliwe jest powstanie parkingu podziemnego. Oświetlenie stadionu ma być kompatybilne z oświetleniem trybun, a zastosowane rozwiązania mają pozwolić na obniżenie kosztów eksploatacji.

By spełnić wymogi

Po remoncie w latach 2015-2016, kiedy przebudowano bieżnię i pokryto nowym tartanem, a także zainstalowano nowe urządzenia lekkoatletyczne, stadion został warunkowo zaliczony do III kategorii PZLA, pod warunkiem wybudowania do końca 2018 roku wymaganych obiektów rozgrzewkowych. Tak się nie stało i świadectwo PZLA straciło ważność w 2018 roku. Teraz ten temat wrócił.

Wśród wymagań, które należy spełnić jest treningowa bieżnia o długości 100/200 metrów, skocznia do skoku wzwyż, skocznia do skoku w dal, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem, rzutnia do rzutu oszczepem.

– Czekaliśmy na wyburzenie trybuny i nie organizowaliśmy zawodów. Z tego powodu nie odnawialiśmy licencji, bo to wiąże się z opłatą – mówi Jerzy Kaduszkiewicz, kierownik sekcji lekkiej atletyki WKS Wawel.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice