Koronawirus nie zatrzymał krakowskiego sportu. 2020 rokiem inwestycji i promowania ruchu

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, mimo pandemii, w ostatnich miesiącach oddawał do użytku nowe obiekty, rozpoczynał inwestycje i planował kolejne. Pomagał również klubom w walce z koronawirusem i zachęcał mieszkańców do bezpiecznej aktywności fizycznej.

Pływalnia na wyciągnięcie ręki

Władze Krakowa przyjęły do realizacji ambitny plan, by wszyscy mieszkańcy mogli korzystać z krytych basenów niedaleko miejsca zamieszkania. W listopadzie oddano do użytku kolejną nowoczesną pływalnię dla Szkoły Podstawowej nr 5 przy alei Kijowskiej (Krowodrza). Z obiektu będą mogli korzystać uczniowie (placówka posiada klasy sportowe), wszyscy chętni krakowianie, a także zawodnicy sekcji pływackiej TS Wisła Kraków, która latem zamknęła swój obiekt przy ulicy Reymonta.

W obiekcie działa także strefa spa, a dzięki możliwości regulacji głębokości dna na szerokości trzech torów możliwe jest prowadzenie nauki pływania dla najmłodszych. W ramach inwestycji powstało także boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią syntetyczną, rozbiegiem z piaskownicą do skoku w dal oraz plac zabaw.


Pływalnia przy SP nr 5. Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Pływalnia przy SP nr 5. Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Miesiące dzielą nas od udostępnienia kolejnych pływalni w Czyżynach przy SP nr 155 (os. 2 Pułku Lotniczego w Czyżynach) i na ulicy Eisenberga (os. Oficerskie), gdzie działały kiedyś popularne baseny „Polfy”.

W tym roku toczyły się prace nad projektem budowlanym Całorocznego Centrum Sportów Zimowych wraz z zespołem basenów w Płaszowie. Poza m.in. sztucznymi lodowiskami, górką igielitową dla narciarzy i trasą biegową planowana jest także kryta pływalnia.

Kolejne 25-metrowe baseny Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie chce wybudować Szkole Podstawowej nr 144 w Mistrzejowicach (os. Bohaterów Września) i na Prądniku Białym, ramach budowy nowego kompleksu sportowego Klubu Sportowego Clepardia przy ulicy Mackiewicza.

Stadiony Miejskie: im. Henryka Reymana i Hutnik Kraków

W 2020 roku sporo działo się również na obiektach służących przede wszystkim do gry w piłkę nożną. ZIS zakończył konsultacje społeczne i przedstawił plany zagospodarowania terenu wokół Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, na którym swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków. Wokół obiektu ma powstać 1200 miejsc parkingowych dla samochodów i autokarów, od strony Błoń planowane jest boisko ze sztuczną nawierzchnią i małą trybuną, które ma służyć do treningów między innymi młodym zawodnikom Wisły. Zmiany zakładają także swobodne przemieszczanie się między wschodnią trybuną a parkiem Jordana.

Koncepcja zagospodarowania terenu wokół Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. Mat. Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Koncepcja zagospodarowania terenu wokół Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. Mat. Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Na obiekcie zostały także wymienione kolejne kołowrotki do wpuszczania kibiców oraz zamontowano nowe fotele VIP na trybunie głównej. Dzięki porozumieniu Zarządu Infrastruktury Sportowej i wykonawcy, 1638 siedzisk zostało wymienionych w ramach gwarancji.

Niespodziewane, ale radosne wydarzenie jakim był awans Hutnika Kraków do II ligi, wiązał się z przystosowaniem Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków do wymogów licencyjnych. W krótkim czasie udało się wykonać najpilniejsze prace w budynku klubowym, a także wyremontować trybunę VIP i postawić ażurową trybunę dla tysiąca widzów po drugiej stronie boiska. Dzięki tej inwestycji beniaminek od października może grać przy ulicy Ptaszyckiego.

Zmodernizowana trybuna główna Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków. Fot. LoveKraków.pl
Zmodernizowana trybuna główna Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków. Fot. LoveKraków.pl

Dla mniejszych klubów i szkół

W maju oddano do użytku nowe Centrum Zapaśnicze Bieżanowianki. Do 2018 roku siedziba klubu przypominała barak. Teraz zawodnicy, trenerzy i mieszkańcy korzystają z trzykondygnacyjnego budynku, a w nim z sal: zapaśniczej, gimnastycznej i fitness, siłowni, gabinetów lekarskich i pozostałego zaplecza. Na inwestycji skorzystali także piłkarze, którzy wychodzą z podziemia bezpośrednio na boisko ze sztuczną nawierzchnią otwarte w 2016 roku.

Także w maju nowy obiekt zyskał Kolejarz Prokocim. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal oficjalnie przekazali klubowi budynek zaplecza szatniowo-socjalnego przy zrealizowanym w zeszłym roku przez ZIS boiskiem o sztucznej nawierzchni, z piłkochwytami i masztami oświetleniowymi oraz halą pneumatyczną.

Centrum Zapaśnicze KS Bieżanowianka. Fot. LoveKraków.pl
Centrum Zapaśnicze KS Bieżanowianka. Fot. LoveKraków.pl

Jesienią rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej na Ruczaju. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 (ulica Lipińskiego) powstaje obiekt, który pomogli zaprojektować uczniowie. Ich prace zostały wzięte pod uwagę przy planowaniu dachu jako strefy odpoczynku i promowania postaw proekologicznych. Warto podkreślić, że pełnowymiarowa hala do gier zespołowych będzie samowystarczalna energetycznie. Zmieni się także otoczenie – dostępne będzie boisko z nawierzchnią poliuretanową, nowa bieżnia, skocznia w dal, siłownia na świeżym powietrzu, ścieżka edukacyjna i miejsca do gry w szachy i scrabble. Zakres inwestycji obejmuje również budowę ogrodzenia, parkingu i uporządkowanie małej architektury.

Trwa budowa nowej infrastruktury dla Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Ułanów (Prądnik Czerwony). To jedna z szesnastu inwestycji realizowana w ramach programu rewitalizacji boisk przyszkolnych. W miejsce wysłużonych boisk o nawierzchni bitumicznej powstają nowe, o podłożu z poliuretanu i sztucznej trawy, a także bieżnie i inne urządzenia sportowe. Do dyspozycji uczniów będą również trybuny.

Rozpoczęły się także prace na terenie Towarzystwa Sportowego Tramwaj (Dębniki). Zawodnicy tego klubu zyskają nowe boisko ze sztuczną trawą, kryte halą łukową. Dzięki temu klub zaoszczędzi na wynajmie obiektów w czasie jesienno-zimowym, gdyż na tym obiekcie będzie mógł prowadzić treningu 12 miesięcy w roku.

ZIS przygotował dokumentację projektową nowego boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią dla Klubu Sportowego Borek (Borek Fałęcki) i hali sportowej przy IX Liceum Ogólnokształcącym (Krowodrza; w ramach inwestycji Gminy Miejskiej Kraków zaplanowano tam również zagospodarowanie terenu i infrastrukturę towarzyszącą, w tym boisko wielofunkcyjne o nawierzchni syntetycznej wraz z trybunami od strony wschodniej hali i siłownię plenerową).

Boiska, planowane m.in. skatepark i strzelnica

Pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej przebudowano także m.in. infrastrukturę sportową między wieżowcami przy ulicy Weissa na os. Azory. Do dyspozycji są teraz boiska o nawierzchni poliuretanowej do piłki nożnej i ręcznej oraz koszykówki (dwa pola gry o wymiarach 25,5 na 15 metrów) ogrodzone piłkochwytami.  Między boiskami powstała nowa alejka, przy której znajdą się urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

W ramach dużej przebudowy obiektów Clepardii, o której wspominaliśmy już przy inwestycjach basenowych, planowana jest także hala skateparku. Hala dostępna będzie od strony północnej ze ścieżki poprowadzonej przez teren zielony i będzie działa niezależnie od pozostałych obiektów sportowych.

Z kolei w rejonie ulic Drożdżowej i Bogucickiej (Bieżanów-Prokocim) planowana jest budowa Miejskiej Strzelnicy Sportowej, z której będą mogli korzystać także niedowidzący i niewidzący, a także przedstawiciele służb mundurowych.


Planowana hala skateparku przy ul. Mackiewicza. Wizualizacja Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Planowana hala skateparku przy ul. Mackiewicza. Wizualizacja Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Pomoc w czasie pandemii

Miasto regularnie pomaga klubom w walce z pandemią. Działania są dwutorowe. Po pierwsze, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przeprowadził akcję dezynfekcji obiektów sportowych oraz dystrybucję środków higienicznych. W maju ZIS kupił i przekazał klubom 8 800 rękawiczek foliowych, 8 800 rękawiczek nitrylowych, 880 litrów płynu dezynfekcyjnego, 150 dystrybutorów do płynu dezynfekcyjnego, 140 dystrybutorów ze ściereczkami dezynfekcyjnymi, 1 270 maseczek jednorazowych oraz 1 270 maseczek wielokrotnego użytku.

Na przełomie sierpnia i września do dużych, średnich i małych klubów sportowych jednostka przekazała maseczki jednorazowe (4150 sztuk), maseczki wielokrotnego użytku (560 sztuk), rękawiczki jednorazowe (7000 sztuk), rękawiczki wielokrotnego użytku (6330 sztuk), żel do dezynfekcji rąk w dystrybutorze (515 l), płyn do dezynfekcji obiektu i sprzętu (915 l), chusteczki dezynfekcyjne (910 sztuk), przyłbice (19 sztuk), wiszące dozowniki do płynów dezynfekcyjnych (14 sztuk), taśmy odgradzające (5 sztuk), szyby ochronne pleksi (4 sztuki) mydło w płynie antybakteryjne (2 l), mydło w płynie (30 l) ręczniki papierowe typu "Z"  (50 sztuk), szerokie podłogowe ściągaczki do wody (4 sztuki), płyn do czyszczenia powierzchni (5 l), maty dezynfekcyjne (4 sztuki), podajniki płynu do dezynfekcji (20 sztuk) środek Premium Gel (5 l), chusteczki dezynfekcyjne w pudełku (4000 sztuk), żel PREMSEPT (10 l) a także liczne środki czystości.

W ramach działań mających odciążyć kluby z części kosztów, które musiałyby ponieść we własnym zakresie dokonano także zakupów m. in. urządzeń czyszczących, elektronarzędzi, wyposażenia gospodarczego, wyposażenia sportowego oraz wykonano prace remontowe.

Kluby, większe i mniejsze, mogły także liczyć na umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie terminów płatności czynszów, a także wsparcie w zakresie kosztów utrzymania obiektów. Wiśle Kraków, na okres czterech miesięcy, zawieszono spłatę należności za dzierżawę stadionu.

Dezynfekcja obiektów sportowych. Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Dezynfekcja obiektów sportowych. Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

By biegacze nie zostali sami

Pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia zmusiły ZIS do przełożenia 19. Cracovia Maraton, 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i 14. Biegu Trzech Kopców na 2021 rok, jednak – z myślą o uczestnikach krakowskich imprez biegowych – opracowane zostały propozycje wydarzeń wirtualnych, z których można było skorzystać jeszcze w 2020 roku.

W ramach projektu PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e), od 19 października do 8 listopada trwała rywalizacja w biegu wirtualnym na różnych dystansach, a w finałowym dniu zmagań odbył się także przeniesiony do świata wirtualnego bieg maratoński 8 listopada 2020 roku. W sumie, niemal 1200 osób pokonało łącznie ponad 22 500 km. 8 listopada dystans maratoński w wirtualnym biegu sztafetowym pokonały również zaproszone drużyny sportowców, aktorów i sponsorów.

Dzięki projektowi PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e), przygotowanemu dla biegaczy i rolkarzy przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz PZU – wieloletniego Sponsora Tytularnego imprez organizowanych w stolicy Małopolski, na rzecz Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zostało przekazane 85 tysięcy złotych oraz pomoc rzeczowa. W sumie to blisko 100 tys. zł przeznaczonych na wsparcie w walce z COVID-19.

Rozgrzewką przed projektem był PZU Cracovia Maraton Challenge – wirtualny trening w dniach 17-30 sierpnia.

Od stycznia, za zachowaniem reżimu sanitarnego, odbywają się weekendowe przygotowania biegaczy pod okiem trenerów AZS AWF Kraków Masters, między innymi w Parku Lotników Polskich przy Tauron Arenie Kraków. Wiosną, gdy sytuacja epidemiczna była najbardziej trudna, olimpijczyk Grzegorz Sudoł przedstawiał plan ćwiczeń do wykonania w domu w ramach akcji #trenujwdomu.

Przekazanie symbolicznego czeku dla dyrektora Szpitala im. Żeromskiego. Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Przekazanie symbolicznego czeku dla dyrektora Szpitala im. Żeromskiego. Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Promowanie aktywności

Po okresie najbardziej restrykcyjnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa i „odmrożeniu” sportu przez Rząd RP, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie opracował kampanię „Połączmy się na sport(n)owo” – mającą na celu przypomnienie, że nic tak nie łączy ludzi jak sport i jak ważne są dla nas emocje, jakie wywołuje. Przygotowane zostały ciekawe propozycje, które na nowo obudziły   w miłośnikach aktywności fizycznej ducha sportowej rywalizacji. Wszystko to oczywiście pamiętając o zaleceniach i stosując się do wytycznych oraz regulacji.

W ramach kampanii organizowane były m.in. specjalne treningi dla dzieci i młodzieży, które odbywały się na terenie różnych obiektów sportowych. Do akcji włączyli się sportowcy związani z Krakowem, w tym tacy mistrzowie jak Rafał Majka, Maria Sajdak, Grzegorz Sudoł, Ewelina Kobryn czy Jakub Błaszczykowski, którzy podzielili się swoimi odczuciami z okresu społecznej izolacji.

Kampania trwa nadal – odbyły się wydarzenia z okazji Mikołajek i można uczestniczyć w wyzwaniu przed Świętami Bożego Narodzenia.

Trening w ramach kampanii "Połączmy się na sport(n)owo". Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Trening w ramach kampanii "Połączmy się na sport(n)owo". Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Wydarzenia sportowe

Kraków był także Miastem Gospodarzem, a ZIS Partnerem Głównym prestiżowych wydarzeń sportowych, jakie udało się zorganizować mimo pandemii. 9 sierpnia w Krakowie miały miejsce meta ostatniego etapu i zakończenie 77. Tour de Pologne – pierwszego etapowego wyścigu kolarskiego z cyklu UCI World Tour w nowej rzeczywistości.

Z kolei od 1 do 4 października na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów   i Młodzieżowców w Slalomie Kajakowym, w których 6 medali zdobyli biało-czerwoni.   Wcześniej, od 24 do 26 lipca w Krakowie byliśmy świadkami powrotu siatkówki „na żywo” z udziałem kibiców – podczas pierwszej odsłony PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki.

comments powered by Disqus