Niezwykły projekt kibiców Cracovii. Przeniesie nas w czasie o 100 lat [ZDJĘCIA]

fot. Cracovia Oldschool

Grupa kibiców Cracovia Oldschool postanowiła odtworzyć w skali 1:200 Park Gier KS Cracovia z 1922 roku. Prace zmierzają ku końcowi.

Na projekt „Diorama” kibice zbierali środki z pomocą platformy zrzutka.pl. Makieta, która odtwarza historycznie stan sprzed stu lat, powstaje w krakowskiej pracowni modelarskiej Agtom. Pomysłodawcy zapowiadali, że najważniejszym założeniem jest wykonanie trybuny głównej z drewna orzechowego. „Chcemy zrobić wierną kopię trybuny, by przenosiła o 100 lat wstecz, w czasy międzywojennego rozkwitu naszego klubu” – czytamy na stronie zbiórki.

Przedstawiciel grupy Cracovia Oldschool poinformował LoveKraków.pl, że stan zaawansowania zadania jest oceniany na około 95 procent. – Zostało jeszcze trochę pracy: pokrycie dachu papą, flagi i inne detale. Staramy się wszystko wiernie odtworzyć, więc czas jest sprawą drugorzędną, bo liczy się jakość – mówi jeden z kibiców Pasów, który jest zaangażowany w projekt.


Po zakończeniu prac modelarskich przyjdzie czas na budowę gabloty wystawienniczej. Wszystko powinno być gotowe do końca lutego. – Będziemy jeszcze rozmawiać na temat miejsca ekspozycji makiety. Jedną z propozycji jest wejście do strefy VIP stadionu Cracovii, gdzie znajduje się już wiele pamiątek i trofeów. Mamy nadzieję, że później makieta trafi do przyszłego muzeum klubu – mówi Przemysław Staniek, rzecznik prasowy Cracovii.

Bieżnia, korty tenisowe

Kolejne stadiony Cracovii, począwszy od 1912 roku, stały w tym samym miejscu, co obecny obiekt. Z serwisu wikipasy.pl dowiadujemy się, że  kiedyś trybuna główna znajdowała się od strony dzisiejszej al. Focha, stąd kibice mieli widok na Wawel, którego nie zasłaniały inne budowle. W pobliżu boiska znajdowały się także korty tenisowe. 

„Stadion otoczony był żwirową bieżnią, na której mogli występować lekkoatleci. Za bramkami pomiędzy boiskiem i bieżnią było więcej miejsca niż obecnie, także z myślą o lekkoatletach. Główne wejście na stadion znajdowało się na miejscu dzisiejszego hotelu „Cracovia” – tuż za nasypem kolejowym (przypomnijmy, że w miejscu Alei Krasińskiego znajdował się nasyp, po którym wiodła linia kolejowa do Zakopanego, która została zlikwidowana w 1917 roku). Park Gier KS Cracovia obejmował, znacznie więcej terenu niż sam stadion, bo aż do dzisiejszych Alej Trzech Wieszczów” – czytamy na wikipasy.pl.

Zdjęcie lotnicze Parku Gier KS Cracovia z 1924 roku. Źródło: wikipasy.pl
Zdjęcie lotnicze Parku Gier KS Cracovia z 1924 roku. Źródło: wikipasy.pl