Piłkarze Cracovii będą biegać po nowej murawie

Wymiana murawy w czerwcu 2016 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W czasie zimowej przerwy w rozgrywkach ekstraklasy na stadionie miejskim Cracovia przy ulicy Kałuży planowana jest wymiana murawy, regulacja systemu zraszaczy i przegląd instalacji podgrzewającej.

Przetarg związany z pracami ogłosił pod koniec października Zarząd Infrastruktury Sportowej. Zerwanie obecnego trawnika i jego utylizacja, a potem ułożenie nowego ma nastąpić w przerwie zimowej w rozgrywkach ekstraklasy, nie później niż pięć tygodni po podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą. Jednym z warunków jest także możliwość rozegrania meczu pięć dni po ułożeniu nowej trawy z rolek.

Do wymiany jest prawie 8300 metrów kwadratowych trawnika, a także otaczająca pole gry opaska ze sztucznej nawierzchni o powierzchni 876 metrów kwadratowych. Wykonawca ma wcześniej odkryć i sprawdzić (ewentualnie naprawić usterki) system podgrzewania zamontowany na stadionie, a także wyregulować system zraszania.

Na stadion ma trafić mieszkanka sportowa trawy w rolkach o szerokości minimum 1,2 metra, długości 8 metrów i grubości 3-3,5 centymetra. Trawnik nie może zawierać w swej strukturze siatki wzmacniajcej, zanieczyszczeń ani oznak chorób grzybowych i bakteryjnych, a w szczególnoci niedokompostowanych czystek organicznych. Warstwa filcu w rolce trawy nie moe przekracza grubości 0,5 centymetra.

5,5 roku użytkowania

Obecna murawa na stadionie Cracovii została położona w czerwcu 2016 roku. Rolki przyjechały do Krakowa kilkunastoma ciężarówkami z plantacji pod Budapesztem, która należy do austriackiego plantatora Rasenteam GMBH. Wówczas koszt prac wyniósł około 500 tysięcy złotych.