Rozpoczynają się prace nad centrum sportów zimowych

fot. ZIS/Materiały prasowe. AUTOR KONCEPCJI: PRZEMYSŁAW MARKIEWICZ-ZAHORSKI – ARCHI-PLUS

Miasto wybrało firmę, która przygotuje projekt budowy Całorocznego Centrum Sportów Zimowych wraz z zespołem basenów w Płaszowie.

Przetarg wygrała Autorska Pracownia Projektowa Manecki z Krakowa, która przygotowywała już dla miasta kilka inwestycji. Mowa tu między innymi o basenie na os. Handlowym i powstającej pływalni przy al. Kijowskiej. ARP Manecki jest także autorem projektu nowej hali Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wykonawca otrzyma od Zarządu Infrastruktury Sportowej prawie 540 tysięcy złotych. Zadanie zostało podzielone na trzy etapy, z których ostatni powinien się zakończyć do 30 listopada. ARP Manecki będzie musiała między innymi wystąpić o szereg pozwoleń, przygotować projekty, wizualizacje i kosztorysy.

Zespół obiektów ma powstać u zbiegu ulic Lipskiej i Myśliwskiej w dzielnicy Podgórze – na terenie zielonym za kościołem MB Fatimskiej na Małym Płaszowie, gdzie znajduje się teraz m.in. boisko i plac zabaw.

Duża inwestycja

– To nie będzie zwykłe osiedlowe czy dzielnicowe centrum sportu, tylko obiekt o znaczeniu ponadlokalnym – mówił nam radny miejski Jacek Bednarz.

Całoroczne Centrum Sportów Zimowych ma się składać z dwóch sztucznych lodowisk (jednego do curlingu), krytej pływalni, oświetlonej igielitowej górki dla początkujących narciarzy, trasy biegowej, placu do jazdy na deskorolkach i rolkach oraz zaplecza gastronomiczno-restauracyjnego. Wstępna koncepcja zakłada, by nie likwidować elementów, z których mieszkańcy korzystają już teraz. Mowa między innymi o rampie dla rolkarzy i deskorolkarzy i boisku typu „orlik”.

Centrum ma być samowystarczalne energetycznie. Na dachu mają być zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Na razie miasto nie podaje, kiedy chciałoby zrealizować inwestycję. Będzie jednak bardzo kosztowna, więc ZIS planuje ubiegać się o dofinansowanie. Złożenie takiego wniosku jest możliwe dopiero po przygotowaniu projektu i uzyskaniu pozwoleń, co zakłada pierwszy etap prac.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze