Ryszard Niemiec nie wystartuje w wyborach. Czeka nas walka o sukcesję?

Ryszard Niemiec (w środku) zrezygnował ze startu w kolejnych wyborach fot. Krzysztof Kalinowski
To koniec pewnej epoki. Urzędujący od 28 lat prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej zapowiedział, że nie będzie się ubiegał o kolejną kadencję. Kogo środowisko odchodzącego Ryszarda Niemca wystawi przeciwko Łukaszowi Sosinowi?
Kadencja Ryszarda Niemca miała się zakończyć w ubiegłym roku, ale z powodu pandemii wybory szefów wojewódzkich związków i Polskiego Związku Piłki Nożnej zostały przełożone na 2021. W ostatnich miesiącach 82-letni Niemiec podupadł na zdrowiu po zakażeniu koronawirusem. Był hospitalizowany, stracił kilkanaście kilogramów. Długo jednak się zastanawiał, czy 5 czerwca po raz kolejny nie powalczyć o kolejną kadencję w MZPN.

Decyzję przekazał w środę wieczorem Mateuszowi Miedze z TVP Sport. – Dotrzymuję słowa danego w 2016 roku. To moja ostatnia kadencja – powiedział.

Walka o sukcesję?

Kogo rządzące małopolską piłkę środowisko wystawi przeciwko Łukaszowi Sosinowi? Z naszych informacji wynika, że o kandydowaniu myślą dwie osoby z obecnego zarządu, które stoczą walkę o sukcesję. Mowa o Ryszardzie Kołtunie, wiceprezesie i prawej ręce Niemca, a także Jerzym Nagawieckim, członku zarządu i rzeczniku prasowym MZPN.

– W przyszłym tygodniu podejmę decyzję. Nie można tak od razu powiedzieć: startuję, hurra! Proszę się uzbroić w cierpliwość – powiedział nam Kołtun.

Z Jerzym Nagawieckim nie udało się nam skontaktować.

Z kilku naszych rozmów z przedstawicielami małopolskiej piłki wynika, że więcej stronników ma Kołtun. Wiele też wskazuje, że publicznie poprze go Niemiec. – Nagawiecki jest aktywniejszy – słyszymy opinię osoby dobrze zorientowanej w realiach MZPN.

10 marca start w wyborach ogłosił Łukasz Sosin, były piłkarz Hutnika, Cracovii i Wisły, gwiazda na Cyprze. Obecnie trenuje młodzież w Hutniku, po zakończeniu kariery kierował akademią w jednym z cypryjskich klubów.

– Jest to głęboko przemyślana decyzja, motywowana chęcią wsparcia rozwoju naszego regionalnego piłkarstwa w oparciu o dwie podstawowe, bliskie nam wszystkim wartości. Mam na myśli tradycję i rozwój – podkreśla Sosin w liście otwartym, który napisał do małopolskiego środowiska piłkarskiego.

W środę wieczorem skomentował na Twitterze decyzję prezesa Niemca. – Serdeczne życzenie zdrowia dla Pana Prezesa Ryszarda Niemca. Wobec informacji o wycofaniu się Pana Prezesa z wyborów chciałbym w tym miejscu podziękować za wszystkie dobre działania, które przez lata podjął dla małopolskiej piłki – napisał Sosin.

Zmieniona ordynacja wyborcza

Wybór Sosina na pewno oznaczałby spore zmiany, nowe otwarcie. Były reprezentant Polski nie będzie miał jednak łatwo, ponieważ w lutym obecny zarząd zmienił ordynację wyborczą, która nie sprzyja kandydatom z zewnątrz. Kandydat na kandydata w wyborach będzie musiał wcześniej zdobyć 30 jawnych deklaracji delegatów. Ten, kto poprze Sosina, stanie w opozycji do obecnie rządzących. Jeżeli ci utrzymają władzę, mogą potem długo pamiętać, kto był z nimi, a kto przeciwko.

Nowego prezesa MZPN wybiorą delegaci. Podokręg Kraków, podzielony na trzy strefy, dysponuje 22 mandatami. Drugie Wadowice mają 11. Kluby ekstraklasy z regionu dysponują czterema głosami, pierwszoligowcy – trzema, przedstawiciele II ligi mają po 2 mandaty, a kluby z III ligi – po jednym. 17 mandatów mają łącznie trenrzy, sędziowie, przedstawiciele piłkarstwa kobiecego, piłki halowej, Rady Seniorów i Klubu Zasłużonego Piłkarza.comments powered by Disqus