Tak żegnają prof. Janusza Filipiaka. „Tańczyliśmy wspólnie z drużyną trenera Stawowego”

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

17 grudnia 2023 roku zmarł prof. Janusz Filipiak. Był znanym naukowcem, twórcą i prezesem Comarchu, a także prezesem Cracovii, której pomógł się wydostać z III ligi na piłkarskie salony. Tak wspominają go kibice, byli piłkarze, dziennikarze, politycy.

Niezwykłą osobą w środowisku fanów Cracovii jest Stanisław Malec, założyciel i redaktor serwisu terazpasy.pl. W niedzielę 17 grudnia pojechał za drużyną na spotkanie z Legią Warszawa. Był to jego 672. ligowy mecz Pasów obejrzany na żywo bez przerwy.

– Z Profesorem Filipiakiem poznaliśmy się osobiście ponad 20 lat temu w Przemyślu, tańcząc w szatni wspólnie z drużyną trenera Wojciecha Stawowego po zwycięskim meczu III-ligowej Cracovii… Kolejne lata wypełniły dziesiątki wywiadów, setki rozmów, polemik, kłótni i awantur z Profesorem o Cracovię… – napisał Malec w mediach społecznościowych.

Podkreśla, że przed dwie dekady Filipiak bez wątpienia był najbardziej krytykowaną osobą na terazpasy.pl, ale nigdy się o to nie obrażał.

– Mało tego! Gdy spotykały nas w Klubie szykany – z odbieraniem akredytacji i wyrzucaniem przez ochronę ze stadionu włącznie – dzwoniłem do Profesora a On zawsze nam pomagał… Gdy rozmawialiśmy kilkanaście tygodni temu poprosiłem Profesora o wspólną fotkę. Zaśmiał się rozbawiony i powiedział, że bardzo chętnie zrobi sobie zdjęcie z „łobuzem”…  Pożegnaliśmy się serdecznie życząc sobie zdrowia i zwycięstw Cracovii. Żaden z nas nie wiedział, że jest to ostatnia nasza rozmowa i ostatnie wspólne zdjęcie… – wspomina znany kibic Cracovii.

Symbol Krakowa i nowoczesności

Sympatyk Pasów i poseł Ireneusz Raś napisał o profesorze jako niesamowitym przedsiębiorcy, wizjonerze, swoim przyjacielu i pasjonacie piłki nożnej, który całe serce oddał Cracovii.

– Janusza będę pamiętał jako osobę odważnie podejmującą nawet najtrudniejsze wyzwania, jako wyjątkowego filantropa, który angażował się w życie i rozwój Krakowa, jako animatora powrotu Cracovii do walki o najcenniejsze trofea! To właśnie Janusz zakończył „garbatą dolę Cracovii”, wprowadzając ją ponownie na salony. Mecze przy Kałuży już nigdy nie będą takie same… – czytamy na jego profilu w serwisie Facebook.

– Poważny strateg, wizjoner, jeden z odważniejszych ludzi, symbol Krakowa i nowoczesności – napisał Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa.

– Nikt nie kochał Cracovii tak mocno jak On – podkreślił na platformie X (dawniej Twitter) Zbigniew Boniek, były świetny piłkarz i prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Janusz Filipiak. Postać jak z hollywodzkiego filmu

Dziennikarz „Forbesa” Krzysztof Domaradzki wspólnie z Filipiakiem napisał książke  „Dlaczego się udało”. – Powiedzmy to sobie uczciwie: zdecydowana większość z nas co innego mówi, a co innego myśli. On tak nie robił – wspomina profesora na stronie forbes.pl.

– Prof. Janusz Filipiak był postacią jak z hollywodzkiego filmu. Pewnie kiedyś taki powstanie. W ostatnich latach twórca Comarchu i właściciel Cracovii zasłynął najbardziej niefortunną wypowiedzią o mięsie, natomiast dużo ciekawszy wydaje mi się pogląd Filipiaka na temat Unii Europejskiej i prowadzeniu biznesu w Europie. Uważał, że potrzebujemy silniejszej i bardziej zjednoczonej gospodarczo Europy, abyśmy mogli konkurować z USA i Chinami – napisał na X Marek Józefiak, rzecznik Greenpeace Polska.