News LoveKraków.pl

Temperatura w przyszkolnej hali do poprawki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W oddanej pod koniec 2022 roku hali sportowej przy ul. Lipińskiego w zimie nie da się uzyskać oczekiwanej temperatury projektowej. Czy przed kolejnym sezonem grzewczym problem zostanie rozwiązany?

Węzeł cieplny działa, liczniki się kręcą, ale w hali przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 trochę chłodno. Z obiektu na co dzień korzysta 1000 dzieci, do tego dochodzą grupy wynajmujące go komercyjnie. Szkoła chciałby, by mieli jak najlepsze warunki, ale po nocach z niską temperaturą trudno je zapewnić. Zawieszone pod dachem, na wysokości 14 metrów, promienniki ciepła nie do końca spełniają swoją funkcję.

Hala przy Lipińskiego. Problem z nagrzewaniem

Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl


To, że problem istnieje potwierdzają w Zarządzie Infrastruktury Sportowej, pod którego nadzorem wybudowano halę przy ulicy Lipińskiego. – Wykonywana jest analiza rozwiązań projektowych w zakresie ogrzewania mająca na celu ustalenie przyczyn zgłoszonego przez szkołę niedostatecznego nagrzewania obiektu – tak, aby przed kolejnym sezonem grzewczym można było dokonać ewentualnych modyfikacji systemu grzewczego, żeby był bardziej wydajny – informuje nas Mateusz Chwajoł z działu komunikacji miejskiej jednostki.

Halę zaprojektowała Autorska Pracownia Projektowa Manecki, wybudowała firma Texom. Łączny koszt inwestycji wyniósł niespełna 15,5 mln zł. We wrześniu 2023 roku inwestycja została doceniona przez Polski Związek Inzynierów i Techników Budownictwa. W konkursie „Budowa roku 2022” miasto i ZIS otrzymały nagrodę drugiego stopnia. Obiekt wyróżnia dach, na którym stworzono dwie strefy: ekologiczną i rekreacyjną, zaprojektowane z pomocą uczniów. 

Jak się dowiadujemy, obecnie hala jest w trakcie nadzoru projektowego ARP Manecki. Dyrekcja szkoły jest też w stałym kontakcie z wykonawcą i ZIS-em. Więcej będzie wiadomo po zaplanowanym na przyszły tydzień spotkaniu. – Wierzymy, że uda się znaleźć dobre rozwiązanie – podkreśla w rozmowie z LoveKraków.pl Zbigniew Biłka, wicedyrektor SP nr 151.

To nie pierwszy problem z temperaturą wewnątrz obiektu. Latem było zbyt ciepło, więc w ubiegłym roku na centralach wentylacyjnych zostały zamontowane elementy chłodzące.
Miasto zapłaciło za to niemal 60 tys. zł. 

Powstała w ekspresowym tempie

Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl


Na parterze hali dostępne jest pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej (w szkole to wiodąca dyscyplina) i innych gier zespołowych oraz trybuny. Prowadzenie zajęć z wychowania fizycznego umożliwiają kotary, które dzielą halę na trzy części. Na tym poziomie powstała także ścianka wspinaczkowa, szatnie i magazyn na sprzęt. Pierwsze piętro zajmuje sala fitness z siłownią oraz kolejne zaplecze z szatniami i magazynem. Na drugim piętrze znajdują się pomieszczenia techniczne, a na dachu wspomniany taras, gdzie uczniowie mogą odpocząć na leżakach, sięgnąć po książkę z półek przypominających drzewa czy pograć w szachy. Na dachu znajdą się także stoły warsztatowe z szufladami na narzędzia, skrzynie do uprawy ziół i niewielkich roślin oraz donice na kwiaty.

Inwestycja obejmowała także zagospodarowanie terenu wokół hali. Wyremontowano boisko, bieżnię, skocznię i plac zabaw. Powstała siłownia zewnętrzna, ścieżka edukacyjna i miejsce do różnego rodzaju gier. Jest też nowe ogrodzenie, parking i oświetlenie. Hala została połączona łącznikiem z budynkiem szkoły. – Hala powstała w rekordowym tempie. Wzruszenie odbiera mi głos, bo spełniło się nasze marzenie. Obiekt jest także wizytówką Krakowa, jeśli chodzi o dostępność dla osób niepełnosprawnych, bo naszym celem jest integracja – mówiła w czasie otwarcia w grudniu 2022 roku Justyna Sikorska-Grzyb, dyrektor SP nr 151, w której działają oddziały integracyjne.