Uczniowie już pływają, pozostali mieszkańcy muszą poczekać [ZDJĘCIA]

fot. SP 155
Po majówce rozpoczął działalność basen przy Szkole Podstawowej nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego, z którego na razie korzystają uczniowie. Komercyjnie ma być dostępny pod koniec miesiąca, kiedy planowane jest luzowanie kolejnych obostrzeń.
Kryta pływalnia, która powstała tuż przy szkole dla 700 uczniów, składa się z sześciotorowego basenu o długości 25 metrów z ruchomym dnem, mniejszego basenu do nauki pływalnia, brodzika i basenu SPA. Została przekazana szkole pod koniec marca, a na początek kwietnia planowano uroczyste otwarcie. Przecinania wstęg nie było z powodu lockdownu ogłoszonego przed Wielkanocą.

Ostatecznie 26,5 mln zł

Budowa obiektu na os. 2 Pułku Lotniczego rozpoczęła się w marcu 2018 roku i trwała trzy lata. Najpierw umowa z wykonawcą przewidywała na ten cel 23 mln 922 tys. zł, a potem koszty wzrosły do 26 mln 228 tys. zł. W marcu podpisano aneks, w którym dołożono kolejne 262 tys. zł. Całkowity koszt ostatecznie wyniósł więc 26 mln 490 tys. zł. 

– Zakres inwestycji został poszerzony o roboty nie ujęte w przedmiarze, oraz o prace zgłoszone przez dyrektor Szkoły Podstawowej nr 155, w celu zaopatrzenia basenu w niezbędny sprzęt potrzebny do uruchomienia działalności – tłumaczy Michał Sobolewski, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Inwestycję zakończono z dwumiesięcznym poślizgiem, pod koniec marca. 

– Zmiana terminu realizacji umowy została spowodowana wprowadzeniem stanu pandemii i związanymi z nią ograniczeniami, których skutkiem było opóźnienie realizacji kluczowych dla inwestycji robót, oraz wykonanie prac związanych z doposażeniem basenu w niezbędny sprzęt – mówi Michał Sobolewski.

Problem ze stanowiskami do suszenia włosów i natryskami

W marcu ubiegłego roku pisaliśmy o zbyt małej – według dyrekcji szkoły – liczbie natrysków i spodziewanym problemie z suszeniem włosów. Dyrektor Anna Kurek uwagi zgłosiła dwa lata od wbicia pierwszej łopaty. Dlaczego tak późno? Tłumaczyła, że bardzo długo nie znała planów, które były zatwierdzane przez poprzednie władze. A gdy pytała o konkretne rozwiązania dla dzieci, zawsze "nie było czasu".

W projekcie były po trzy natryski w szatni damskiej i męskiej, a także osobny prysznic dla osób niepełnosprawnych. Po zmianach przybyły po dwa natryski w każdej szatni. Wykonano również dodatkowe gniazdka elektryczne do stanowisk dla suszarek.

Dzieci już korzystają

Pod koniec marca ZIS przekazał obiekt szkole, która jest odpowiedzialna za jego dalsze funkcjonowanie. Stworzone zostało nowe stanowisko kierownika gospodarczego, który ma pod sobę wszystkie sprawy związane z pływalnią. 

– Dzieci uczą się pływać od 4 maja, kiedy do zajęć stacjonarnych wróciły klasy 1-3. Szkolenie prowadzi u nas także SP nr 52 – informuje LoveKraków.pl dyrektor Anna Kurek.

Pozostałe soby muszą uzbroić się w cierpliwość. Komercyjnie pływalnia powinna zacząć działać od 31 maja, bo właśnie pod koniec miesiąca rząd planuje odmrażać kolejne sektory gospodarki i naszej aktywności. Na początku baseny będą mogły działać z maksymalnie 50-procentowym obłożeniem.

Czas na boisko

Szkoła ma już wymarzony basen, ale chce pójść za ciosem i w kolejnych latach liczny na nowe, pełnowymiarowe boisko. W budżecie miasta na 2021 rok znalazło się 1,5 mln zł na wykup potrzebnych działek. 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny