Ukoronowanie juniorskiej kariery. Krakowianin mistrzem świata w bilardzie [ZDJĘCIA]

fot. Polski Związek Bilardowy
18-letni krakowianin Szymon Kural wraca z Portoryko ze złotym medalem mistrzostw świata juniorów w bilardzie. Zawodnik klubu TCF HUB Centrum Sportu i Integracji wygrał wszystkie spotkania.

Szymon Kural nie miał sobie równych w zawodach do lat 19 i nie przegrał ani jednego meczu. W pierwszej fazie mistrzostw pokonał rywali z Gwatemali, Stanów Zjednoczonych i Hongkongu, a w ćwierćfinale reprezentanta Arabii Saudyjskiej. By stanąć na najwyższym stopniu podium, wywalczyć złoty medal i wysłuchać w stolicy Portoryko San Juan Mazurka Dąbrowskiego, musiał jeszcze uporać się z dwoma Niemcami. W półfinałe stoczył wyrównany pojedynek z Dennisem Laszkowskim (11:9), a w finale pokonał Yuma Durnera (11:6).

fot. Polski Związek Bilardowy
fot. Polski Związek Bilardowy

– Dla Szymona to ukoronowanie jego fenomenalnej kariery juniora, w której zdobył aż 15 medali mistrzostw Europy juniorów i dwa krążki mistrzostw świata – mówi Grzegorz Kędzierski, wiceprezes Polskiego Związku Bilardowego.

Krakowianin, syn strażnika miejskiego, jest piątym mistrzem świata juniorów z Polski. Przed nim tytułu zdobywali Marek Kudlik (2011 rok), Oliwia Czupryńska (2011), Daniel Macioł (2015) i Dominik Jastrząb (2021).

Trenuje go dziadek

Kural gra w bilard od prawie dziesięciu lat. Jego dziadek Andrzej Siejko uczył niesłyszące dzieci, więc pewnego dnia zapytał go, czy również może spróbować. Okazało się, że ma talent. 

– Albo się ma to coś, ten błysk, albo się go nie ma. Szymon potrafi to, co najtrudniejsze. Umie zobaczyć odpowiednie układy bil na stole i sposób taktyczny, w jaki trzeba je rozegrać. Podchodząc do stołu, już widzi układy na pięć lub sześć uderzeń do przodu – mówił dla rmf24.pl Andrzej Siejko, który jest trenerem zawodnika.

Pod koniec października Kural wygrał w Albanii drugi tegoroczny turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w sezonie 2022.