News LoveKraków.pl

Porozumienie miasta z Comarchem i Cracovią. To się zmieni na lodowisku

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Władze Krakowa i głównego udziałowca klubu doszły do porozumienia i podpisały list intencyjny. Miasto przeprowadzi prace w hali lodowej i na stadionie piłkarskim, a Comarch odkupi akcje MKS Cracovia SSA należące do gminy.

W styczniu Janusz Filipiak, prezes Comarchu i Cracovii, zapowiedział, że jego firma odkupi od gminy 33,64 proc. akcji klubu. Do pierwszego przetargu nikt się nie zgłosił, a w drugim składanie ofert zostało przedłużone do 13 października.

Transkacja wiązana

Transakcja o wartości 26,7 mln zł nie doszła jeszcze do skutku, ponieważ między miastem a głównym udziałowcem trwało przeciąganie liny. Na początku lipca w rozmowie z LoveKraków.pl Filipiak nie krył, że nadal jest zainteresowany kupnem pakietu, ale pod pewnymi warunkami.

– Powiem szczerze. Nie mam pieniędzy, by wydać pięć mln zł na remont stadionu i lodowiska, które nalezą do miasta, i jeszcze kupić akcje za 25 mln. Jak składaliśmy zainteresowanie kupnem, mieliśmy promesę od pana prezydenta i urzędów, że te inwestycje przeprowadzą. Teraz jednym pismem się wycofali – tłumaczył.

Niedano biznesmen poinformował na platformie X (dawny Twitter), że zostało zawarte porozumienie z miastem. Zakłada ono remont lodowiska, w tym najpilniejszą inwestycję, czyli wymianę band (muszą zostać zamontowane do 31 grudnia, inaczej na lodowisku nie będą mogły się odbywać mecze), a także stadionu.

– Został podpisany list intencyjny pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Miejskim Klubem Sportowym Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna oraz Comarch S.A – informuje Anna Nowosielska, kierowniczka Działu Komunikacji w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Remont lodowiska Cracovii

We wspomnionym wyżej wpisie, Filipiak podkreślił, że lodowisko przy ulicy Siedleckiego jest zdezelowane. Dobra wiadomość jest taka, że zakres planowanych przez miasto prac jest dość szeroki.

Planowana jest wymiana band na zgodne z obecnymi wymogami. Pojawią się też nowe boksy dla zawodników i sędziów, szyby i siatki ochronne oraz drzwi wejściowe na taflę. Lodowisko zostanie wyposażone w nowe oświetlenie meczowe, system nagłośnienia i monitoring bramek (m.in. zakup pięciu nowych kamer i specjalny serwer do jednoczesnej rejestracji sygnałów z kamer). Planowa a jest modernizacja automatyki systemu mrożenia tafli (wykonanie nowej instalacji chłodniczej płyty lodowiska wraz z dostawą kontenerowego agregatu chłodniczego). 

– Realizacja zakresu będzie przeprowadzana etapami. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzony pierwszy z etapów. Miasto czeka na pozostałą część materiałów, jakie mają być przekazane od MKS Cracovii SSA. Przetargi będą ogłaszane po skompletowaniu niezbędnych dokumentacji przetargowych. Prace będą finansowane z budżetu miasta – tłumaczy Anna Nowosielska.

Remont stadionu Cracovii

Inwestycji wymaga także stadion. Trzeba wymienić murawę, naprawić dach, nieszczelności na trybunach. Prawie na każdym spotkaniu kibice widzą, że psują się telebimy. Na razie miasto nie podaje, jaki będzie ostateczny zakres prac.

– Został przedstawiony w załączniku do listu intencyjnego. Miasto czeka na podpisanie przez MKS Cracovia SSA aneksu do umowy, który umożliwi prowadzenie prac przez gminę – tłumaczy przedstawicielka ZIS.

Cracovia korzysta z lodowiska na podstawie umowy użytkowania i płaci miastu rocznie ponad 163 tysiące złotych. Stadion jest dzierżawiony za 582 tysiące złotych plus VAT.