Kryty basen przy Mackiewicza najwcześniej za cztery lata

Budowa basenu na os. 2 Pułku Lotniczego w Czyżynach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na około 25 milionów złotych miasto szacuje koszt budowy nowego kompleksu sportowego przy ulicy Mackiewicza, na terenach basenów Clepardii. Mieszkańcy Prądnika Białego doczekają się pierwszego krytego basenu najwcześniej w 2022 roku.

W budowie i w planach

W Krakowie trwa obecnie budowa trzech miejskich pływalni, a przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych przy czwartej inwestycji są na ostatniej prostej. W tym roku rozpoczęły się prace na os. Na Kozłówce (planowany termin zakończenia styczeń 2020) oraz przy szkołach: na os. 2 Pułku Lotniczego (styczeń 2021) i na ul. Strąkowej (styczeń 2021). Niesługo ruszy inwestycja przy szkole na al. Kijowskiej.

Jeżeli chodzi o większe inwestycje, to za dwa lata planowane jest otwarcie nowego kompleksu przy ulicy Eisenberga (były basen Polfy). Trwają również przygotowania do budowy pływalni olimpijskiej przy Zespole Szkół Łączności. Miasto znalazło już firmę, która w tym roku ma przygotować projekt.

Pomijany obszar miasta

Radny Jakub Kosek jakiś czas temu zwrócił uwagę prezydentowi, że część miasta, którą reprezentuje, zamieszkuje ponad 70 tysięcy osób, a na razie jest pomijana przy budowie tego typu obiektów.

Po interpelacji rozmawialiśmy z Krzysztofem Kowalem, dyrektorem Zarządu Infrastruktury Sportowej, który odpowiada za sportowe inwestycje w mieście. – Mamy to w planach, ale nie da się wszystkiego budować na raz – mówił Kowal.

Przy ulicy Mackiewicza działa obecnie sezonowy basen z dużą pływalnią i brodzikiem dla dzieci. W przyszłości ma tam powstać ośrodek z basenem otwartym i krytym.

Kiedy może ruszyć inwestycja? Nieco więcej dowiadujemy się z odpowiedzi Jacka Majchrowskiego na interpelację radnego Koska. Prezydent przypomina, że zadanie było zgłaszane do budżetu miasta na lata 2016, 2017 i 2018, ale z uwagi na ograniczone środki ostatecznie się w nim nie znalazło.

Jeżeli miasto znajdzie pieniądze, to w przyszłorocznym budżecie musiałoby się pojawić 250 tysięcy złotych na przygotowanie projektu. Budowa trwałaby w latach 2020-2022 i urzędnicy przewidują, że potrzebne będzie 25 milionów złotych.

Środki unijne? Na razie nie wiadomo

Radny pytał również, czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej. „Nie można stwierdzić, czy tego typu przedsięwzięcia będą wspierane w ramach nowego budżetu. Aktualnie nie ma bowiem przygotowanych programów operacyjnych ani też wytycznych programowych dla nowych funduszy w kolejnym okresie programowania” – czytamy w odpowiedzi.

Wsparcie unijne będzie również zależeć od charakteru obiektu, jego przeznaczenia i funkcjonalności, a także zastosowanych technologii.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały